Polska planuje zakończenie pomocy socjalnej dla uchodźców z Ukrainy. Rośnie napięcie między krajami

Oskar NawalanyOskar Nawalany

opublikowano: 2023-09-19 13:36

Polski rząd zapowiedział, że prawdopodobnie ograniczy wsparcie finansowe dla miliona ukraińskich uchodźców, co może jeszcze bardziej nadszarpnąć relacje z Ukrainą, które ucierpiały już w wyniku sporu dotyczącego importu zbóż – podaje Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Mimo że Polska była jednym z głównych zwolenników pomocy Ukrainie w czasie rosyjskiej inwazji, oferując wsparcie finansowe, pomoc militarną oraz działając jako punkt dostaw dla zachodnich krajów, relacje między oboma krajami ulegają osłabieniu w okresie przed październikowymi wyborami.

Polska wydała prawie 2,5 mld zł na wsparcie dla ukraińskich rodzin

Wsparcie dla uchodźców, które obejmuje zwolnienie z obowiązku rejestrowania się oraz wydawania zezwoleń na pracę, darmowy dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej oraz świadczeń rodzinnych, prawdopodobnie nie zostanie przedłużone w przyszłym roku, ogłosił rzecznik rządu Piotr Muller w wywiadzie dla telewizji Polsat. “Te przepisy po prostu wygasną w przyszłym roku” – powiedział Muller. “Myślę, że przepisy nie zostaną znacząco rozszerzone” – dodał. Według wiceminister rodziny i polityki społecznej Anny Schmidt, Polska wydała około 2,4 miliarda PLN (550 milionów USD) na wsparcie rodzin ukraińskich, które uciekły do Polski przed wojną.

PiS przedłużył zakaz importu zbóż z Ukrainy

Prawo i Sprawiedliwość przedłużyło zakaz importu zbóż z Ukrainy, sprzeciwiając się decyzji Unii Europejskiej o zniesieniu embarga, w nadziei na zdobycie poparcia polskich rolników przed zbliżającym się głosowaniem 15 października. Ukraina, która zmuszona jest eksportować zboże drogą lądową z powodu blokady dostaw przez Rosję na Morzu Czarnym, kwestionuje zakaz nałożony przez Światową Organizację Handlu.

Previous Article

Zyski Kingfisher zagrożone. Powodem klienci z Polski i Francji

Next Article

Futures na niewielkich plusach

You might be interested in …

Wyróżnij się na rynku

Szersze horyzonty: Studia zagraniczne to korzyść dla młodego człowieka, ale także dla kraju. Po takiej przygodzie ludzie wprowadzają różnorodne myślenie, która pomaga rozwijać innowacyjność — uważa Aga Szóstek, autorka bestsellera „Strategia umami”. Marek Wiśniewski PB: […]

Wizz Air zawiesił loty do Mołdawii

Tania linia Wizz Air zawiesiła od 14 marca loty do Kiszyniowa, stolicy Mołdawii, tłumacząc to względami bezpieczeństwa, informuje Bloomberg. Wizz Air twierdzi, że przestrzeń powietrzna Mołdawii nie jest w pełni bezpieczna. Mołdawski nadzór lotnictwa cywilnego określił decyzję taniej […]