Polscy klienci oszczędzą pieniądze, czas i nerwy. Omnibus wkracza do akcji

Omnibus i towary podwójnej jakości

Od 1 stycznia sklepy obok aktualnej ceny muszą pokazywać najniższą z ostatnich 30 dni – jeśli dotyczy to promocji. Omnibus ma także zapobiegać podwójnej jakości. W tej drugiej sprawie chodzi o wprowadzanie na rynek produktów, które pozornie niczym się nie różnią, ale w rzeczywistości mają inny skład albo odmienne właściwości materiału.

Polecamy:

Najczęściej ta różnica dotyczyła w Europie towarów na rynkach wschodnich i zachodnich – poszkodowane były kraje Europy środkowo-wschodniej.

Dzięki nowym regulacjom łatwiej będzie walczyć z takimi niekorzystnymi dla konsumentów zjawiskami jak fikcyjne promocje, podwójna jakość produktów w różnych krajach, wykupywanie biletów na koncerty przez boty czy fałszywe opinie w internecie

– wyjaśnił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w komunikacie.

Czym są podwójne standardy jakości w UE?

Mianem podwójnych standardów jakości określa się praktykę wprowadzania na rynek kilku państw członkowskich UE towarów pod jedną marką w identycznym lub łudząco podobnym opakowaniu, jednak istotnie różniących się składem lub właściwościami.

Podwójne standardy jakości najczęściej dotyczą produktów spożywczych i konsumenckich codziennego użytku, w tym kosmetyków, środków czystości, odzieży czy nawet elektroniki.

Dyrektywa Omnibus dotyczy towarów i usług

Dyrektywa Omnibus dotyczy również świadczenia usług – mają być wykonane zgodnie z ustaleniami i konsument powinien mieć tego świadomość. Mowa o wszystkich możliwych produktach i usługach, w tym tych wysyłanych / świadczonych online.

Dyrektywa Omnibus dokładnie definiuje towar zgodny z umową. Muszą zgadzać się podstawowe parametry: rodzaj, zgodność z opisem, jakość i przystosowanie do celu, w którym towar ma być wykorzystywany przez konsumenta. 

Aby towar uzyskał status zgodnego z umową musi być dostarczony z niezbędnymi akcesoriami i w pełni nadawać się do wykorzystania w taki sposób, w jaki zwyczajowo używa się danego rodzaju produktu. 

Omnibus – kary dla przedsiębiorców

W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej nałoży na przedsiębiorcę karę pieniężną do wysokości 20 tysięcy złotych, zaś w przypadku dopuszczenia się przynajmniej trzykrotnie zaniedbań w okresie 12 miesięcy od pierwszego naruszenia, do wysokości 40 tysięcy złotych  

Od 1 stycznia pojawią się też nowe zasady reklamacji. „W pierwszej kolejności konsument będzie mógł żądać naprawy lub wymiany wadliwego towaru. Zwrot pieniędzy (częściowy lub całkowity) będzie możliwy w kolejnym etapie dochodzenia roszczeń. Korzystne dla konsumentów jest wydłużenie do 2 lat terminu domniemania, że niezgodność z umową istniała już w chwili zakupu” – poinformował UOKiK, 

Urząd dodaje, że sprzedawca będzie odpowiadał za wady – tak jak dotychczas – przez dwa lata od wydania towaru. „Nowością jest, że w przypadku rzeczy używanych nie będzie mógł skrócić tego czasu do roku. Termin przedawnienia roszczeń reklamacyjnych zostanie wydłużony do sześciu lat” – podkreśla UOKiK.

Zmiany w prawie korzystne dla konsumentów

Zmiany, o których przypomniał UOKiK dotyczą m.in. ustawy o prawach konsumenta, ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, ustawie o informowaniu o cenach towarów i usług i Kodeksie cywilnym wynikają z implementacji trzech unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej. 

Z inicjatywy prezesa UOKiK wprowadzono też dodatkowo regulacje, które mają ukrócić nieuczciwe praktyki na pokazach handlowych.

KW

Czytaj dalej:

Previous Article

Orlen mógł sprzedawać tańsze paliwo wcześniej? “Doprowadzilibyśmy do kolejek na stacjach”

Next Article

Minister finansów o przyjęciu euro przez Polskę

You might be interested in …

Pokolenie Wolności: konkurs State of Poland

Fundacja State of Poland ogłosiła konkurs “Generation Freedom”, który jest skierowany do osób między 18. a 27. rokiem życia, które mieszkają w rejonie Trójmorza. W konkursie można wygrać wyjazd do Warszawy na konferencję poświęconą wolności […]

Niepokojące informacje ze Stanów Zjednoczonych. Goldman Sachs ostrzega

“Światowe rynki finansowe ogarnąłby chaos” „Tak jak rosyjska inwazja na Ukrainę, pełna techniczna niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje” – ostrzega portal Axios. Według brytyjskiego dziennika „Financial Times” światowe rynki finansowe ogarnąłby chaos, ucierpiałaby wiarygodność dolara, […]