Polak je go średnio 5,6 kg rocznie. Przysmak czeka horrendalna podwyżka

Fatalne wiadomości dla miłośników czekolady. Ceny ich ulubionego produktu wzrosła na przestrzeni ostatniego roku o 14 proc, a będzie tylko gorzej. Powód? Kakao jest najdroższe od 7 lat.

Czekolada drożeje, winne ceny składnika

Podwyżki cen czekolady są widoczne w sklepach. W najbliższych miesiącach nie należy się spodziewać poprawy. Powód? Najwyższe ceny od lat notuje na giełdach kakao. To najważniejszy składnik słodkiego produktu.

Rekordowe ceny kako

 Z danych, na które powołuje się CNBC wynika, że cena ziaren kakaowca wyniosła pod koniec zeszłego tygodnia 3160 dolarów za tonę. To najwyższy poziom od początku maja 2016 roku. Wtedy za tonę najważniejszego składnika czekolady trzeba było zapłacić 3171 dolarów.

– Rynek kakao doświadczył niezwykłego wzrostu cen. W tym sezonie mamy do czynienia z drugim z rzędu deficytem, a końcowe zapasy kakao prawdopodobnie spadną do niezwykle niskiego poziomu – wyjaśnia w rozmowie z CNBC Siergiej Czetwertakow, główny analityk S&P Global Commodity Insights.

Polacy kochają czekoladę

Informacje o podwyżkach cen z całą pewnością zasmuci naszych rodaków. Przeciętny Polak spożywa bowiem około 5,6 kg czekolady rocznie.

Interia.pl przytacza prognozy, z których wynika, że spożycie wzrośnie do 6,2 kg w roku 2027. Na ten rodzaj słodyczy Polacy wydają średnio 190 złotych rocznie. To oznacza, że Polacy znajdują się w ścisłej czołówce spożycia kakaowych słodkości w całej Unii Europejskiej.

MB

(Źródło zdjęcia: PAP/Albert Zawada)

Czytaj dalej:

Previous Article

Są zarzuty dla Biedronki. UOKiK wyjaśnia powody

Next Article

Ten superowoc robi furorę na świecie. Polska jest ważnym eksporterem

You might be interested in …