Pokaz siły notowań złota

Notowania złota wczoraj okazały się jednym z niewielu surowców, które zyskiwało w obliczu wyraźnej zwyżki wartości amerykańskiego dolara. Był to szczególnie ciekawy akcent podczas wczorajszej sesji, bowiem złoto na ogół wykazuje silną odwrotną korelację z notowaniami USD – podczas gdy wczoraj zignorowało negatywną presję wynikającą z umocnienia najsłynniejszej globalnej waluty, a dziś kontynuuje zwyżkę, docierając już do okolic 1870 USD za uncję.

Stefan Wermuth

Wtorkowy wzrost cen złota pokazał siłę strony popytowej na tym rynku i zwiększył prawdopodobieństwo kontynuacji zwyżek notowań tego kruszcu. Warto jednak póki co zachować ostrożność – z dwóch przyczyn. Po pierwsze, w tym tygodniu ruchy cen na rynkach wielu surowców przebiegają nadal przy obniżonych wolumenach, co osłabia ich wymowę.

Po drugie, dzisiaj wieczorem (polskiego czasu) opublikowane zostaną minutes z posiedzenia FOMC, które najprawdopodobniej pokażą nastawienie przedstawicieli Rezerwy Federalnej do polityki monetarnej w USA w kolejnych miesiącach. O ile na razie nastawienie to jest jastrzębie – to można oczekiwać, że Fed będzie uzależniał swoje działania od kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych. A jeśli takie sugestie się pojawią, to biorąc pod uwagę oczekiwania pogłębionej recesji w USA, nastawienie Fed może się zmieniać na łagodniejsze – z korzyścią dla cen złota.

© ℗

Previous Article

Konkurencja Rosji i Arabii Saudyjskiej o azjatyckich odbiorców ropy naftowej

Next Article

Niewielki wzrost PMI dla francuskich usług, które jednak nadal się kurczą

You might be interested in …

Mój elektryk dostał 150 mln zł

Program dopłat do leasingu aut elektrycznych wzbogacił się o 150 mln zł. To dobra wiadomość. Byłaby jeszcze lepsza, gdyby zwiększeniu puli towarzyszyła waloryzacja. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaakceptował wniosek Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) o […]

W piątek hossa i bessa zaczną odkrywać karty

Co prawda raport za drugi kwartał 2023 r. opublikowało już PepsiCo, ale kluczowe dane ze spółek zaczną spływać 14 lipca. Wczesnym popołudniem czasu polskiego raporty kwartalne przedstawią wtedy amerykańskie banki Citigroup, JP Morgan Chase oraz […]