PKP Intercity podnosi ceny biletów. Powodem rosnące ceny energii

Przewoźnik poinformował, że zmiana cen biletów wiąże się z koniecznością dostosowania ich do rosnących kosztów działalności – przede wszystkim wyższych cen energii elektrycznej – oraz do oferty cenowej konkurencji.

Powody wzrostu cen biletów

PKP Intercity podkreśla, że w porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła o 62,18 proc. Zdaniem przewoźnika przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 rok opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną. Jak podkreślono, oznacza to wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity.

Spółka wspomniała również o najwyższym od wielu lat poziomie inflacji, która w listopadzie ubiegłego roku wyniosła 17,5 proc. Zwrócono również uwagę na wysokie stopy procentowe.

Pierwsza systemowa podwyżka od lat

Zapowiedziana podwyżka będzie drugą systemową zmianą cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014.

— Najnowsze prognozy spółki wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 proc. — podano, dodając, że wzrost kosztów energii trakcyjnej może przekroczyć 100 proc. w skali roku.

PKP Intercity podkreśla, że zmiana cen biletów nie zrekompensuje skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, a jedynie częściowo je złagodzi.

O ile wzrosną ceny biletów?

Zgodnie z zapowiedziami przewoźnika ceny biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów wzrosną średnio: o 17,8 proc. dla przewozów Express InterCity Premium (EIP); o 17,4 proc. w pociągach Express InterCity (EIC); o 11,8 proc. w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK). Średnio o 10 proc. wzrosną również ceny biletów odcinkowych.

Spółka dodaje, że po raz pierwszy od 2016 r. zmieniają się ceny Kart Intercity, uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach.

59 milionów osób skorzystało z PKP Intercity w 2022 roku

Spółka przekazała również, że wydłużony zostanie okres obowiązywania ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max o kilka godzin, tj. do północy z czwartku na piątek, aby zwiększyć ich atrakcyjność.

Z PKP Intercity wynika, że w 2022 r. z usług przewoźnika skorzystało blisko 59 mln osób. Strategia rozwoju i inwestycji spółki z perspektywą do 2030 r. przewiduje inwestycje w tabor i przyjazne środowisku stacje postojowe na poziomie 27 mld zł. Obecnie PKP Intercity ma zakontraktowane umowy o wartości 7 mld zł brutto m.in w nowoczesny tabor.

RB

Czytaj dalej:

Previous Article

Mieszkańcy dużego miasta mocno ucierpią. Brakuje pieniędzy, szykują się podwyżki

Next Article

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych

You might be interested in …

Nagroda Karola Wielkiego miasta Aachen 2023

Podobno jutro odbierze osobiscie Wolodymyr Zelenski. W miesicie ustawia sie barierki, po katach gromadza sie radiowozy policji, dekle kanalow sprawdzono na materialy wybuchowe i opieczetowano. Kreca sie jakies samoloty. Oby tylko jutro meczow lokalnych lig nie […]