Pieniądze z Unii pokrzepiły producentów superfoods

Sięgnięcie po fundusze europejskie i przeznaczenie ich na prace badawczo-rozwojowe umożliwiło firmom zajmującym się produkcją żywności opracowanie nowych, zdrowszych produktów.

Wsparcie:

Wsparcie:

Dostępność funduszy unijnych przeznaczonych na prace badawczo-rozwojowe w celu opracowania nowych produktów otworzyła wielu producentom żywności drzwi do poszukiwania optymalnych dla zdrowia rozwiązań.

Adobe Stock

Żywność funkcjonalna i superfoods mają naturalne pochodzenie, są nieprzetworzone i bogate w składniki odżywcze. Dostarczają energii i pozytywnie wpływają na zdrowie, dlatego zyskały popularność po wybuchu pandemii, kiedy wielu ludzi postanowiło zatroszczyć się o odporność organizmu. Kwasy omega-3, błonnik, kwas foliowy, żywe kultury bakterii to tylko wybrane składniki przekąsek, które polskie firmy wypuściły na rynek dzięki wsparciu prac badawczo-rozwojowych pieniędzmi z Unii Europejskiej.

Z korzyścią dla zdrowia i biznesu

Miliony na innowacyjność:

Miliony na innowacyjność:

Marka Purella Food, w której udziały ma Ewa Chodakowska, skorzystała ze wsparcia Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-20, dzięki czemu zwiększyła innowacyjność i uruchomiła produkcję przekąsek dla dzieci.

Marek Wiśniewski

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój na lata 2014-20 wsparł markę Purella Food w rozwoju innowacyjności i uruchomieniu produkcji przekąsek dla dzieci. Firmie przyznano 9 mln zł dofinansowania, dzięki czemu uruchomiła nową linię do produkcji żywności zwiększającej koncentrację dzieci, wspierającej uczenie się, wzrost, siłę i wzrok. Udoskonalono także przekąski – batony BeRaw, które są zdrowym zamiennikiem słodyczy dla dzieci, stanowią bowiem źródło niezbędnego do wzrostu magnezu, cynku i wapnia budującego kościec.

FoodWell, właściciel marki Purella, realizuje również inny projekt dofinansowany z funduszy europejskich, którego celem jest przygotowanie do ekspansji na rynkach zagranicznych. Jego głównym celem jest zwiększenie rozpoznawalności marki i sprzedaży przekąsek dzięki nawiązaniu współpracy z zagranicznymi firmami. Dofinansowanie tego projektu wyniosło 323 tys. zł.

Dobre kalorie

Zdrowa alternatywa:

Zdrowa alternatywa:

Nowe przekąski z daktyli, migdałów, orzechów nerkowca, ziarna kakaowca i kakao produkowane pod marką Dobra Kaloria także powstały dzięki unijnym dotacjom.

materiały prasowe

Innym beneficjentem dotacji unijnych jest marka Dobra Kaloria, która wykorzystała pieniądze na stworzenie dwóch produktów: kulek z kakao i olejkiem limonkowym oraz z kakao i olejkiem pomarańczowym. Wytworzone z daktyli, migdałów, orzechów nerkowca, ziarna kakaowca i kakao są zdrową alternatywą słodyczy i odżywczą przekąską. Prosty skład, brak dodatku cukru i wygodna, poręczna wielkość może wpisać się w kanon zdrowego żywienia i odpowiednio odżywiać organizm. Produkt wprowadzono w ramach działania 3.2. Innowacje w MŚP z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-20, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Z tego samego źródła skorzystała firma Horeca Service, która przeznaczyła otrzymane pieniądze głównie na wypromowanie marki Dijo na rynkach międzynarodowych i zwiększenie konkurencyjności przez uruchomienie produkcji przekąsek bezglutenowych. W tym wypadku zdecydowano się na wzbogacenie pieczywa, sosów, wyrobów cukierniczych i słonych przekąsek w beta-glukan, łuskę gryki, surowce warzywne lub nasiona roślin oleistych, które są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Użyte składniki wpływają pozytywnie na organizm, polepszają także konsystencję i smak produktów.

Sztuczny przewód pokarmowy

Olimp Laboratories jako jedna z dziewięciu firm na świecie posiada sztuczny przewód pokarmowy, który znajduje się w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Olimp Labs. Na jego rozwój firma uzyskała dotację w wysokości około 60 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sztuczny przewód pokarmowy pozwala ocenić wzajemną zależność spożywanej żywności, suplementów diety i leków, określić stopień ich przyswajania i wpływu na skład mikrobioty w jelitach. Te eksperymenty mogą dać odpowiedź na pytanie o rolę mikrobioty w powstawaniu i przebiegu chorób neurodegeneracyjnych, np. Alzheimera i Parkinsona. Wyniki badań mogą pomóc w opracowaniu innowacyjnych sposobów wspierania terapii tych schorzeń m.in. suplementami diety, które Olimp Laboratories stworzył również dzięki dotacji z tego samego programu (wyniosła ponad 5 mln zł). Jej celem było wytworzenie trzech nowych produktów żywnościowych specjalnego przeznaczenia. Pierwsze dwa to probiotyki lub synbiotyki na bazie wyselekcjonowanych i niestosowanych wcześniej szczepów bakterii kwasu mlekowego (produkt Olimp Psychobiotix). Ich działanie ukierunkowane jest na zmniejszenie dolegliwości i skutków ubocznych, a także obniżenie ryzyka występowania i opóźnienia rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Trzeci produkt to suplement wieloskładnikowy o działaniu antyglikacyjnym (produkt Olimp anty-AGE) opóźniający rozwój i zmniejszający ryzyko występowania negatywnych następstw choroby metabolicznej, w tym m.in. rozwoju chorób neurologicznych.

Pieniądze z Unii Europejskiej dofinansowały również badania in vitro z wykorzystaniem sztucznego przewodu pokarmowego, linii komórkowej Caco-2, białka modelowego (albuminy wołowej) oraz badania in vivo. W wypadku tych ostatnich oceniano wpływ szczepów bakterii na zdolności umysłowe zwierząt i parametry biochemiczne oraz na złagodzenie objawów chorób neurodegeneracyjnych.

Spersonalizowane suplementy diety

Na produkcję i marketing:

Na produkcję i marketing:

Michał Gołkiewicz i Tomasz Styk, założyciele firmy Sundose, przeznaczyli dofinansowanie z funduszy unijnych m.in. na stworzenie aplikacji mobilnej, wydatki marketingowe i automatyczną linię produkcyjną.

Marek Wiśniewski

Firma Sundose skorzystała ze wsparcia funduszy europejskich podczas wdrożenia automatycznej linii produkcyjnej do wytwarzania personalizowanych suplementów diety. Producent stworzył moduł analityczny, który pozyskuje, przetwarza dane i opierając się na nich, generuje rozszerzone raporty dla użytkowników, dzięki czemu mogą uzyskać propozycję dopasowanego składu suplementu. Dodatkowe finansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pozwoliło opracować aplikację mobilną dla klientów i pokryło wydatki marketingowe w internecie, w tym w mediach społecznościowych. Firma sięgnęła również po fundusze unijne na wdrożenie automatycznej linii produkcyjnej.

© ℗

Previous Article

Inflacja w Korei Płd. delikatnie przyspieszyła

Next Article

Rosja chce w funduszu majątkowym głównie juana i złoto

You might be interested in …