PIE: wynagrodzenia dalej będą rosły w dwucyfrowym tempie

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 r. wyniosło 7379,88 zł, co oznacza wzrost o 10,3 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr nie zmieniło się.

Jak wskazał Sajnóg, najszybszy wzrost wynagrodzeń wystąpił w administracji (15,7 proc.), dużo słabsze wyniki widoczne są w górnictwie (1,2 proc.). Dodał, że “po skorygowaniu o inflację realne wynagrodzenia wzrosły o 2,1 proc. – to więcej niż w sierpniu”.

“Spodziewamy się, że wynagrodzenia dalej będą rosły w dwucyfrowym tempie. Przy spadku inflacji oznacza to wzrost realnych zarobków. W efekcie rośnie siła nabywcza konsumentów. Choć faktyczna presja placowa słabnie, to efekt rekompensuje wysoka skala podniesienia płacy minimalnej. W styczniu 2024 r wyniesie ona 4242 zł – to wzrost o 17,8 proc.” – przekazał analityk.

Jak dodał, zatrudnienie we wrześniu było zbliżone do tego w ubiegłym roku.

“Od bieżącego roku liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się o 34 tysiące. Słabsza koniunktura sprawia, że popyt na nowych pracowników osłabł. W efekcie widzimy niewiele nowych rekrutacji” – wskazał.

Zdaniem PIE osłabienie widoczne jest w przemyśle, budownictwie i rolnictwie. Zatrudnienie w tych branżach jest niższe odpowiednio o 0,9 proc., 1,6 proc. oraz 2,5 proc. względem ubiegłego roku.

“Jednocześnie nadal obserwujemy wzrost zatrudnienia w sektorze usług, zwłaszcza w gastronomii i zakwaterowaniu (o 4,4 proc.) oraz rekreacji i rozrywce (3 proc.)” – zauważył Sajnóg.

W jego ocenie ryzyko wzrostu bezrobocia “jest nadal niewielkie – to utrzymuje się na historycznie niskim poziomie”. “Pracodawcy traktują zwolnienia jako ostateczność, chomikując pracowników w nadziei na lepszy okres zbliżającego się odbicia gospodarczego” – uważa analityk.

Previous Article

MKiŚ: do końca roku wydane będzie rozporządzenie ws. opłaty produktowej

Next Article

ING: pomimo słabej koniunktury dotychczas nie widzimy sygnałów masowych zwolnień

You might be interested in …

Prezydent Biden podpisał ustawę o nowym prowizorium budżetowym

Ustawa przedłuży finansowanie m.in. budowy obiektów wojskowych, świadczeń dla weteranów, transportu, mieszkalnictwa, rozwoju obszarów miejskich, rolnictwa, Agencji ds. Żywności i Leków oraz programów dotyczących energii i wody. Pomimo żądań Białego Domu projekt nie zawiera dodatkowych […]

Jak firma może chronić swoje tajemnice

Najsłabszym ogniwem ochrony cennych dla przedsiębiorstwa danych są pracownicy. Czasem jednak do utraty takich informacji dochodzi z winy szefostwa – gdy nie zadbało ono o precyzyjne wytyczne. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu […]

Trwa odliczanie do „zamknięcia rządu” USA

opublikowano: 2023-09-30 14:54 Jeśli obie izby Kongresu nie prześlą do 6:01 czasu polskiego w niedzielę projektu ustawy finansującej administrację do podpisania przez prezydenta Joe Bidena, setki tysięcy pracowników federalnych nie dostaną pieniędzy, aby wykonywać swoje obowiązki, […]