PIE: dołek spowolnienia w handlu już prawdopodobnie za nami

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu br. spadła o 0,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,3 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 3,6 proc. rdr.

Według PIE, dane pozbawione wahań sezonowych wskazują na rosnący wolumen sprzedanych dóbr w ostatnich miesiącach.

“Słabe wyniki sprzedaży w ujęciu rocznym to też po części efekt statystyczny, wynikający z napływu uchodźców z Ukrainy w 2022 r. Jego wpływ jednak stopniowo wygasa, dlatego w kolejnych miesiącach wyniki będą lepsze” – dodano.

Analitycy PIE wskazują, że wzrost wynagrodzeń ponownie jest szybszy od inflacji, w efekcie rośnie zamożność konsumentów.

“Badania koniunktury GUS wskazują, że konsumenci dostrzegają poprawę sytuacji finansowej. Wskaźniki ufności są najwyższe od dwóch lat. To będzie sprzyjać lepszym wynikom w handlu i usługach. Spodziewamy się, że konsumpcja prywatna wzrośnie nawet o 1,5 proc. r/r w bieżącym kwartale i o 2,8 proc. średnio w 2024 r.” – ocenili.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące m.in. kluczowych obszarów gospodarki.

Previous Article

ING BSK: konsumpcja powinna być głównym motorem przyspieszenia wzrostu gospodarczego w 2024 r.

Next Article

Nissan Townstar Combi EV: spełniona obietnica

You might be interested in …

Ameryka przyciąga polskie porty

Gdańsk chce być hubem przeładowującym towary m.in. z i do USA. Logistykom zależy też na dobrych relacjach handlowych z Chinami. Pogodzenie interesów żeglugowych i geopolitycznych będzie nie lada wyzwaniem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: na […]

Złoto nieco potaniało

Środowe notowania na rynku złota zakończyły się niewielką przeceną surowca. Szlachetny metal taniał w reakcji na wzrost obaw związanych z kolejnymi działaniami władz monetarnych w kontekście zapowiadanych podwyżek stóp procentowych. Chris Ratcliffe/Bloomberg Jerome Powell, szef amerykańskiego Fed potwierdził, że konieczne […]

Moody’s obniża perspektywę ratingu Chin

We wtorkowym komunikacie Moody’s poinformowała, że co prawda pozostawia na niezmienionym poziomie sam rating, który nadal wynosić będzie A1, jednak obniżyła ze „stabilnej” do „negatywnej” jego perspektywę. Zmiana perspektywy uzasadniona została tym, iż wykorzystanie przez […]