PFR dokapitalizował Pesę

W bydgoskiej Pesie, produkującej pojazdy kolejowe i tramwaje, rozgrywają się spektakularne roszady kapitałowe. Pierwsze skrzypce gra w nich właściciel, czyli Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

– W ostatnich latach Pesa przechodziła proces restrukturyzacji. Udało nam się pomyślnie go przeprowadzić, porozumieć się z kontrahentami oraz pozyskać wiele korzystnych kontraktów. Perspektywy dla Pesy także są obiecujące, więc z etapu restrukturyzacji przechodzimy do fazy rozwoju. To jednak wymaga kapitału na inwestycje oraz finansowanie rosnącego portfela zamówień, zabezpieczenie gwarancji itp. – mówi Paweł Borys, prezes PFR.

Kapitał zakładowy rośnie i spada

Dotychczas kapitał zakładowy Pesy sięgał 61,8 mln zł, ale m.in. w wyniku gotówkowego podwyższenia kapitału przez PFR i konwersji zobowiązań wobec funduszu na akcje oraz zmian majątkowych, został podniesiony do 1,14 mld zł. Spółka już w sprawozdaniu za 2022 r. sugerowała możliwość konwersji długu na akcje, informując, że jej zadłużenie na koniec ubiegłego roku sięga w sumie 1,45 mld zł (w tym 831 mln zł stanowiła pożyczka od PFR Pojazdy Szynowe Finanse) i zwracając uwagę, na możliwość zamiany na akcje. Paweł Borys podkreśla, że zobowiązania wobec PFR generowały dla bydgoskiej spółki koszty odsetkowe, a zamiana na akcje korzystnie wpłynie na poziom długu. Informuje, że w sumie dotychczasowe zaangażowanie PFR w Pesę to około 1,5 mld zł.

Równocześnie jednak na 3 listopada zaplanowano walne zgromadzenie akcjonariuszy, które ma podjąć uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego Pesy z 1,14 mld zł do 115 mln zł. W tym przypadku celem także jest poprawa finansów, np. pokrycie strat z lat ubiegłych.

Dzięki tej finansowej żonglerce Pesa poprawi stan kapitałów własnych i będzie mogła finansować projekty rozwojowe i bieżące kontrakty. Robert Tafiłowski, członek zarządu Pesy ds. finansowych, informuje, że w przeddzień wprowadzenia zmian organizacyjnych były na poziomie minus 860 mln zł, obecnie wynoszą plus 200 mln zł, a na koniec tego roku sięgną prawie 700 mln zł.

Rośnie portfel zamówień oraz inwestycje

Dzięki dokapitalizowaniu, Pesa zdobywa pieniądze na inwestycje oraz będzie mogła ubiegać się o dotacje na prace badawczo-rozwojowe. W najbliższych kilku latach zamierza zainwestować 350 mln zł, a docelowo nawet 600 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zwiększenie możliwości produkcyjnych, np. budowę hal konstrukcyjnych, montażowych i magazynowych oraz wdrożenie nowych technologii dotyczących spawania laserowego, stosowania blach aluminiowych w produkcji pojazdów, robotyzacji, cyfryzacji produkcji itp. Dzięki temu Pesa, która obecnie może budować miesięcznie 10-12 pojazdów, będzie mogła ich produkować nawet 20-24 miesięcznie.

Obecnie portfel zamówień bydgoskiej spółki sięga 5,15 mld zł, a w zamówieniach o wartości 7,06 mld zł jej oferta została oceniona jako najkorzystniejsza. Pesa czeka też na rozstrzygnięcie postępowań wartych 4,88 mld zł, w których trwa ocena ofert. Krzysztof Zdziarski, prezes Pesy zakłada, że np. na przełomie tego i przyszłego roku spółka zawrze kontrakt na dostawę pojazdów do Rumunii, który w pierwszym etapie jest wart 1 mld zł, ale docelowo może zaowocować zamówieniami za 1 mld EUR. Pesa planuje w najbliższym czasie sprzedawać pojazdy nie tylko w Europie, ale także na inne kontynenty. Szykuje się np. na dostawy do Ghany.

Paweł Borys ma nadzieję, że spółka będzie selektywnie wybierać nowe zamówienia, by nie popełnić błędów z lat ubiegłych, kiedy zbudowała duży portfel zleceń, ale nie była w stanie wykonać ich w terminie. Klienci naliczyli kary, a nierentowne umowy przyniosły straty. Teraz ma być inaczej. Przychody mają zwiększyć się z 1,5 mld zł obecnie do 3-4 mld zł w latach 2027-28.

– Obecnie Pesa może generować EBITDA na poziomie 150 mln zł. Zakładamy, że po wykonaniu inwestycji i realizacji rentownych kontraktów, wzrośnie ona do 300 mln zł – mówi Paweł Borys.

Prognozuje, że w ciągu czterech lat Pesa będzie mieć zyski pozwalające na wypłatę dywidendy. Wówczas PFR pomyśli o uplasowaniu jej akcji na GPW.

Previous Article

Analiza poranna – Wysokie rentowności spychają ceny akcji

Next Article

SN: w sprawie o kredyt frankowy banku nie muszą pozywać oboje byli małżonkowie

You might be interested in …

Wielka Brytania: nauczyciele zamierzają dołączyć do strajków

Nauczyciele w Anglii i Walii mają w poniedziałek ogłosić akcję strajkową, dołączając do pielęgniarek, pracowników kolei i innych osób w organizowaniu akcji protestacyjnych – podaje agencja Reutersa. Alex Lentati / Zuma Press / Forum Wynik głosowania wśród nauczycieli należących do Unii […]

Amazon uruchomi “suwerenną” chmurę w Europie

Alicja Skiba [email protected] opublikowano: 2023-10-25 21:47 Amazon ogłosił w środę, że zamierza uruchomić w Europie niezależną chmurę, kierowaną dla firm podlegających najbardziej surowym regulacjom oraz sektora publicznego – przekazała CNBC. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego […]