Pełnomocnik rządu: poziom napełnienia magazynów gazu w Polsce wynosi już 85 proc.

Podziemny magazyn gazu w podkarpackiej Brzeźnicy osiągnął maksymalną pojemność – poinformowała w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Poziom napełnienia magazynów gazu w Polsce wynosi już 85 proc. – dodała.

“BUM! Pierwszy magazyn gazu ziemnego pełny w 100 proc. Podziemny magazyn gazu w podkarpackiej Brzeźnicy osiągnął maksymalną pojemność. Poziom napełnienia magazynów gazu w Polsce już teraz wynosi 85 proc. i są zatłaczane z pełną mocą. Dzięki Baltic Pipe i Terminalowi LNG jesteśmy bezpieczni” – napisała w czwartek na Twitterze sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

Baltic Pipe jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii – Gaz-Systemu i Energinetu. Właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku jest Gaz-System. Budowa Baltic Pipe ukończono w 2022 r.

Terminal LNG w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego eksploatowany jest od 2016 r., w ubiegłym roku do gazoportu przypłynęło 58 metanowców. W 2023 r. planowane jest obsłużenie ponad 60 statków. Trwa również drugi etap rozbudowy terminalu, którego zakończenie przewidziane jest na przełomie 2023 i 2024 r.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

ArcelorMittal obniżył prognozę popytu na stal, drożeje po wynikach

Next Article

Ceny pszenicy skoczyły. Rosną obawy o dostawy po ostrzelaniu przez Rosję portu w Odessie

You might be interested in …