Papież „znacjonalizował” majątek Stolicy Apostolskiej

Papież Franciszek “znacjonalizował” wszystkie aktywa i nieruchomości, którymi dysponowały dotychczas watykańskie departamenty i powiązane instytucje ogłaszając je suwerenną własnością Stolicy Apostolskiej, a nie jakiejkolwiek osoby czy urzędu, informuje Associated Press.

To efekt nowego prawa ogłoszonego w czwartek. Wskazuje ono, że Stolica Apostolska jest właścicielem wszelkich aktywów, a „kościelna własność publiczna” jest „powierzana” do użytku poszczególnym departamentom, ale jest przeznaczona na powszechne potrzeby Kościoła w celu wypełnienia jego misji.

Papież Franciszek, fot. Reuters/FORUM

Papież Franciszek, fot. Reuters/FORUM

Associated Press zauważa, że to dalszy ciąg centralizacji aktywów Watykanu, aby były właściwie zarządzane. Wcześniej, przez lata, dochodziło do wielu nieprawidłowości, których skutkiem były znaczące straty materialne i wizerunkowe. Dochodziło także do przestępstw.

Agencja przypomina, że papież Franciszek pozbawił już wcześniej Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej władzy nad portfelem aktywów wartości 600 mld EUR nakazując przeniesienie go do Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. Powodem był skandal finansowy, dotyczący m.in. inwestycji 350 mln EUR w nieruchomość w Londynie. Watykańscy prokuratorzy oskarżyli w tej sprawie 10 osób o defraudację.

© ℗

Previous Article

Złoto najtańsze od początku roku

Next Article

Ropa naftowa najdroższa od ponad tygodnia

You might be interested in …

Rohlig SUUS Logistics finalizuje akwizycje

Rohlig SUUS Logistics to polski operator logistyczny – firma rodzinna prowadzona przez Tadeusza i Piotra Iwo Chmielewskich. Z ubiegłorocznego sprawozdania wynika, że ma ponad 2 mld zł przychodów ze sprzedaży. Od lat rozwija biznes w […]

Komentarz po sesji: Remis na ostatniej prostej

Piątkowe notowania na rynku warszawskim były doskonałym podsumowaniem zakończonego tygodnia. WIG20 zaczął sesję kosmetyczną zmianą przenosząc analogiczne zachowanie niemieckiego DAX-a. by w finale skończyć sesję zwyżką o 2,21 procent niesiony na północ korelacją z niemieckim DAX-em, który zyskał dziś 1,20 […]