Oto najlepsze lokaty półroczne

W związku z rozpoczętym przez RPP cyklem obniżek stóp procentowych, ofert depozytowych stopniowo ubywa z rynku, a oprocentowanie na najpopularniejszych lokatach stopniowo się kurczy. Niektóre banki zwlekają jednak z wprowadzaniem zmian. Jest więc w czym wybierać – nie tylko wśród najpopularniejszych lokat kwartalnych i rocznych. Lokaty półroczne mogą być ciekawym kompromisem, gdyż dają wyższe oprocentowanie niż lokaty roczne, ale na dłuższy okres niż lokaty kwartalne.

Standardowo konieczne jest spełnienie kilku dodatkowych warunków, mniej lub bardziej uciążliwych. Zdarzają się oferty, które niższe oprocentowanie rekompensują przystępnymi zasadami obowiązywania lokaty i czasem nie wymagają nawet konta osobistego. Przejrzeliśmy więc oferty we wszystkich bankach i przygotowaliśmy zestawienie najlepszych lokat na sześć miesięcy, zwracając uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale również na dozwoloną wpłatę, konieczność posiadania statusu nowego klienta czy ulokowania tylko tzw. nowych środków

Zdarzają się oferty, które niższe oprocentowanie rekompensują przystępnymi zasadami obowiązywania lokaty i czasem nie wymagają nawet konta osobistego.

Nest Bank – Nest Lokata Witaj – 7,1 proc.

Nest Bank za najwyższe oprocentowanie oczekuje spełnienia wielu dodatkowych warunków. Dostęp do lokaty w oddziale i przez Internet dostaną tylko nowi klienci, którzy założyli darmowe konto osobiste i przez cały okres oszczędzania zapewnią comiesięczny wpływ minimum 2 tys. zł oraz dokonają co najmniej trzech operacji na koncie, takich jak przelew, transakcje kartą lub Blikiem. Konieczne będzie też zaakceptowanie zgód marketingowych. Górny limit wpłaty to 25 tys. zł.

Toyota Bank – Lokata Plus – 6,5 proc.

Wystarczył brak zmiany warunków obowiązywania przez kilka miesięcy, aby oferta Toyota Banku z przeciętnej zmieniła się w relatywnie atrakcyjną. Z lokaty może korzystać każdy klient wpłacając dowolne środki – wystarczy darmowe konto osobiste. Górny limit wpłaty to 40 tys. zł, jednak ma znaczenie tylko w teorii, ponieważ jedna osoba może założyć aż dziesięć lokat. Ewenementem jest możliwość zerwania lokaty z możliwością zachowania części odsetek.

Bank Nowy – Nowydepozyt Gwarantowany – 6,3 proc.

Propozycja wyłącznie dla nowych klientów dawnego PBS (jest też wersja dla dotychczasowych, ale oprocentowanie wynosi 4,8 proc.). Dotyczy dowolnych środków większych niż 1 tys. zł i mniejszych niż 100 tys. zł. Konto osobiste nie będzie konieczne, wystarczy przez Internet otworzyć rachunek depozytowy i zaakceptować zgody marketingowe, a przez kolejne 85 dni półroczna lokata będzie dostępna. W sumie można otworzyć aż cztery lokaty i trzeba się powstrzymać z ich zerwaniem, aby otrzymać odsetki.

BFF – Lokata Facto – 6,25 proc.

Włoska instytucja oferuje bardzo przystępne warunki. Wymaga dowolnych środków powyżej 5 tys. zł i daje niespotykany górny limit 12 mln zł łącznej wpłaty. Nie oczekuje konta osobistego, wystarczy bezpłatny rachunek depozytowy służący do obsługi lokaty. Każdy klient może skorzystać z oferty przez Internet. Jego środki będą gwarantowane przez włoski fundusz gwarancyjny (na kwotę do 100 tys. EUR).

Inbank – Lokata Standardowa – 5,75 proc.

Kolejny przykład wyjątkowo przystępnej oferty. Do lokaty mają dostęp wszyscy klienci, którzy nie muszą nawet posiadać konta. Wystarczy, że przez Internet wpłacą dowolne środki w wysokości maksymalnie 50 tys. zł. Mogą to zrobić kilka razy, grunt, aby łączna wartość depozytów nie przekroczyła 1 mln zł. Środki są gwarantowane przez estoński fundusz gwarancyjny (na kwotę do 100 tys. EUR)

Neo Bank – neoLokata Nowy Depozyt Plus – 5,5 proc.

Neo Bank nie wymaga założenia konta osobistego, ale oczekuje wpłaty nowych środków. Z oferty może skorzystać zarówno nowy, jak i dotychczasowy klient. Przez Internet ma możliwość wpłacenia na depozyt aż 1 mln zł, natomiast aby otrzymać odsetki, będzie musiał wstrzymać się z ich wypłatą przez sześć miesięcy. Nie ma ograniczenia co do liczby lokat przypadających na jednego klienta. Kapitalizacja odbywa się na koniec okresu.

Citi Handlowy – Lokata na nowe środki w PLN – 5,3 proc.

Rzadka okazja nie tylko dla nowych, ale również obecnych klientów Citi Handlowego, na stosunkowo atrakcyjnie oprocentowany depozyt. Jedną lokatę można otworzyć w oddziale lub przez telefon. Konieczne będzie darmowe konto osobiste oraz wpłata nowych środków o wysokości co najmniej 5 tys. zł. Maksymalna wpłata to pół miliona złotych, a kapitalizacja odsetek odbywa się na koniec okresu.

Bank Millennium – Lokata Horyzont Zysku – 5,25 proc.

Flagowemu produktowi oszczędnościowemu Millennium mocno spadło oprocentowanie, ale zostały przystępne warunki obowiązywania. Aby skorzystać z lokaty wystarczy konto osobiste i co najmniej 1 tys. zł nowych środków (nie ma górnego limitu), którymi bank określa nadwyżkę ponad sumę aktywów zgromadzonych w banku na dzień 9 sierpnia 2023 r. Lokatę może otworzyć nowy i stały klient przez Internet lub w oddziale. Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu, nie ma możliwości zachowania odsetek przy przedwczesnym zerwaniu lokaty.

Santander Consumer Bank – Lokata Online Nowe Środki – 5 proc.

Oferta jest bardzo podobna pod względem zasad obowiązywania do tej z Millennium. Nie wymaga konta osobistego, ale dostępna jest dla nowych i stałych klientów, można ją założyć przez Internet. Zgodnie z nazwą wymaga jednak nowych środków, zgromadzonych w banku po 10 października 2023 r. Ma dość szeroki zakres wpłat – od 1 do 400 tys. zł. Po zerwaniu nie pozwala na zatrzymanie odsetek.

Velo Bank – Lokata na Nowe Środki – 5 proc.

Kolejna oferta posiadająca jedną, powszechną wadę – konieczność wpłaty nowych środków. Poza tym oszczędzający nie mają na co narzekać. Górny limit wpłaty to150 tys. zł, nie trzeba posiadać statusu nowego klienta oraz zakładać konta osobistego lub jakiegokolwiek rachunku. Otworzyć maksymalnie trzy lokaty można na każdy możliwy sposób: w oddziale, przez telefon, Internet lub mobilnie.

Alior Bank – Lokata na nowe środki – 5 proc.

Alior nie walczy z innymi instytucjami, jeśli chodzi o wysokość oprocentowania, ale warunki stawia dość przystępne. Lokatę półroczną kieruje do nowych i stałych klientów, jednak tylko dla nowych środków (wpłaconych po 10 października 2023 r.) nie większych niż 200 tys. zł. Można ją założyć w oddziale, przez Internet i mobilnie, trzeba tylko wcześniej otworzyć darmowe konto osobiste z premią. Kapitalizacja odbywa się na koniec okresu.

Previous Article

Czego MŚP oczekują od auta służbowego

Next Article

Obligacje korporacyjne już nie tak atrakcyjne

You might be interested in …

Czego oczekiwać po dywidendowych potentatach

Szesnaście spółek z warszawskiej giełdy o kapitalizacji przekraczającej 1 mld zł wypłaciło dywidendę w każdym z ostatnich pięciu lat. Ich akcjonariusze dostali więc gotówkę nawet w szczycie pandemii, gdy część spółek o kondycji pozwalającej na […]

Rekordowy zysk CEZ. Akcjonariusze otrzymają również rekordową dywidendę

Ubiegły rok okazał się nadspodziewanie udany finansowo dla koncernu CEZ (Czeskie Przedsiębiorstwo Energetyczne). Gigant z Czech, który jest obecny na polskim rynku i warszawskiej giełdzie odnotował rekordowy zysk. Zamierza się podzielić nim z akcjonariuszami zapowiadając historycznie wysoką dywidendę, informuje […]