Orlen Południe wybuduje za 4,2 mln zł farmę fotowoltaiczną

„Orlen Południe wybuduje farmę fotowoltaiczną, która będzie produkować energię na potrzeby instalacji produkcyjnych. Farma o powierzchni ok. 5 tys. metrów kw. powstanie w trzebińskiej rafinerii spółki” – poinformował w najnowszym, styczniowym wydaniu „Magazyn GO!”.

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

W artykule „Farma fotowoltaiczna w Trzebini” wewnętrzny periodyk Grupy Orlen wyjaśnił, że „za produkcję energii odpowiadać będzie ponad 2,3 tys. paneli o mocy 450 Wp każdy – watopik to jednostka, w której podaje się moc paneli”. „W odpowiednich warunkach przełoży się to na łącznie ponad 1 mWh energii” – zaznaczono w publikacji.

Według „Magazynu GO!”, koszt inwestycji związanej z budową farmy fotowoltaicznej w rafinerii Orlen Południe w Trzebini wyniesie 4,2 mln zł, a jej zakończenie planowane jest w trzecim kwartale 2023 r.

Orlen Południe to spółka, w której PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów, zarządzająca m.in. biorafinerią w Trzebini i specjalizująca się w produkcji i sprzedaży biopaliw, biokomponentów, parafin, rozpuszczalników oraz produktów uzyskiwanych podczas przerobu ropy naftowej i regeneracji olejów.

We wrześniu 2021 r. PKN Orlen informował, że przekształcanie Orlen Południe w nowoczesną biorafinerię to ważny element strategii Grupy Orlen do 2030 r., która przewiduje nakłady inwestycyjne na poziomie 30 mld zł w zrównoważony wzrost. Koncern wskazywał wówczas, że obszar ten będzie też wspierać rozwój paliw alternatywnych, w tym np. wodoru.

Zgodnie ze strategią Orlen2030, koncern zamierza w tym czasie osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, przy czym 1,7 GW zapewnić mają morskie farmy wiatrowe, a 0,8 GW źródła lądowe – elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. Grupa Orlen planuje redukcję emisji CO2 o 20 proc. z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. na MWh w obszarze energetyki.

Grupa Orlen to obecnie – po przejęciu przez PKN Orlen w listopadzie 2022 r. PGNiG, a wcześniej Grupy Energa i Grupy Lotos – największy w Europie Środkowej koncern i 155. podmiot na świecie pod względem przychodów. Proces fuzji – jak informował wcześniej PKN Orlen – przeprowadzono w ramach budowy multienergetycznego koncernu, mającego m.in. podnieść możliwości konkurencyjne na międzynarodowych rynkach oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Previous Article

Czechy: potrzebna będzie II tura wyborów prezydenckich

Next Article

Czechy: po przeliczeniu głosów z 99,6 proc. komisji I turę wyborów prezydenckich wygrywa gen. Pavel

You might be interested in …

Gaz ziemny na europejskim rynku zdrożał do 34,24 euro za MWh

opublikowano: dzisiaj, 04-07-2023, 10:41 Posłuchaj We wtorek po godz. 10.10 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na sierpień zdrożał o 0,93 proc., do 34,24 euro za MWh, a w kontraktach na wrzesień jego cena wzrosła o 0,44 proc., do 35,38 euro za MWh. fot. Bloomberg […]

Czarne chmury nad usługami w Europie

Jakub Łaszkowski [email protected] opublikowano: 2023-09-06 13:26 Sektor usługowy ratował do tej pory europejską gospodarkę przed recesją. Ale badania PMI pokazują, że w usługach nastroje się pogarszają. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów […]

Ceny diesla zaczynają spadać poniżej 6 zł za litr

Adobe Stock “Prognoza dla detalicznego rynku paliw na drugi tydzień maja zakłada dalsze zauważalne obniżki. Przewidywane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,49-6,63 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla oleju napędowego 6,18-6,32 zł/l, a dla […]