Orlen odpowiada na potrzeby hutniczego giganta. Zarobi na tym miliardy

Orlen będzie strategicznym dostawcą gazu ziemnego do spółek ArcelorMittal Poland i ArcelorMittal Warszawa – podał we wtorek płocki koncern. To kontrakt długoterminowy. Dostawy będą realizowane w latach 2024-2028 r., a szacunkowa ich wartość to ok. 4,64 mld zł.

Długoterminowy kontrakt Orlenu i ArcelorMittal

Dostawy będą realizowane od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2028 r., przy czym “szacowany maksymalny wolumen dostaw w tym okresie może wynieść 26 TWh gazu”. Orlen zaznaczył, że umowy zapewniają ArcelorMittal zakupy gazu na zasadach rynkowych, w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi.

“Orlen, jako największy dostawca gazu ziemnego w kraju, jest sprawdzonym partnerem biznesowym i oferuje swoim odbiorcom atrakcyjne warunki sprzedaży surowca. Doskonale rozumiemy potrzeby branży hutniczej w okresie wysokiej zmienności cen oraz wyzwania związane z transformacją energetyczną” – podkreślił prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany we wtorkowym komunikacie koncernu.

Jak wskazał, podpisane umowy “łączą gwarancję dostaw z elastycznością rozwiązań handlowych, zapewniając biznesowe korzyści każdej ze stron”.

Dla hutnictwa liczy się stabilność i elastyczność

Prezes ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar zwrócił uwagę, że stabilność dostaw to czynnik, który zawsze był dla spółki “niezmiernie ważny przy tego typu kontraktach, a w ostatnim czasie nabrał jeszcze większego znaczenia”. “Liczy się dla nas także elastyczność, bo hutnictwo to branża cykliczna. Cieszy nas, że zapisy umów zawartych z Orlen odpowiadają na te dwie potrzeby” – dodał prezes ArcelorMittal Poland.

Jak podkreślił Orlen, ArcelorMittal “jest jednym ze strategicznych klientów Grupy”, a dostawy gazu ziemnego dla tej spółki realizowane są nieprzerwanie od 1 stycznia 2017 r.

ArcelorMittal Poland to największy producent stali i koksu

ArcelorMittal Poland z siedzibą w Dąbrowie Górniczej informuje, że “jest największym i najnowocześniejszym” producentem stali w Polsce, skupiającym prawie 50 proc. potencjału produkcyjnego. Jest też największym producentem koksu w Europie – posiada sześć oddziałów w województwach: śląskim, małopolskim i opolskim.

Spółka jest częścią globalnego koncernu ArcelorMittal z siedzibą w Luksemburgu, jednego z największych producentów stali na świecie, który działa w kilkudziesięciu krajach.

ja

Czytaj także:

Previous Article

Na Wall Street wyraźne wzrosty po większym niż oczekiwano spadku inflacji

Next Article

FC Barcelona reaguje na ostatnie zachowania Roberta Lewandowskiego. Nie ma wątpliwości

You might be interested in …

Do czego potrzebni są im imigranci w Polsce ?

Czy to upodobanie do imigrantów okazywane przez nich nie jest czymś dziwnym.? Przecież wokół jest tyle faktów świadczących o  negatywnych skutkach. Nie należy też ich posądzać o dbałość o rozwój gospodatczy państwa ani o uczucia […]

W jubileuszowym meczu Niemcy rozgromily Ukraine

Na 1000. mecz reprezentacji zaproszono naturalnie Ukraine. Nie stalych gosci na takich jubileuszach – czyli Anglie czy Niderlandy.Niemcy rozgromily Ukraine 3:3, do przerwy 3:1 dla Ukrainy. Stronniczy sedzia uznal samobója Rüdigera.Wplywy z tego meczu poszly […]