Orlen kupił 100 proc. udziałów w spółce KUFPEC Norway

“Zakupiliśmy 100 proc. udziałów w spółce KUFPEC Norway, przez co zyskujemy tym samym udział w 11 koncesjach, pięciu złożach, czyli zwiększamy własne wydobycie w Norwegii” – powiedział na konferencji prasowej Daniel Obajtek, informując o strategicznych inwestycjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Jak dodał, poprzez tę akwizycję, wydobycie zwiększy się w Norwegii o ponad miliard metrów sześciennych gazu.

“Dziś w Norwegii wydobywamy około 3,5 miliarda metrów sześciennych gazu. To też nie stałoby się, gdybyśmy cały czas w tej Norwegii nie inwestowali – zarówno organicznie jak i poprzez mniejsze akwizycje” – wskazał szef Orlenu.

Dodał, że ta akwizycja – ponad miliard metrów sześciennych gazu – “zapewnia nam wypełnienie gazociągu Baltic Pipe w następnym roku o 50 proc. własnego wydobycia”. “Drugie 50 proc. jest z kontraktów, które zawarliśmy” – przekazał.

“W przeciwieństwie do dotychczasowych akwizycji PGNiG Upstream Norway, umowa dotyczy przejęcia wszystkich udziałów w spółce KUFPEC Norway AS wraz z całym jej majątkiem. Umowna cena transakcji wynosi 445 mln dolarów na dzień 1 stycznia 2023 r. i obejmuje wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym istotne saldo środków pieniężnych” – napisano w poniedziałkowym komunikacie spółki.

“W efekcie transakcji wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld m sześc. rocznie. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów już w 2024 r. przewyższy 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej” – podano.

Previous Article

Spółka chroniąca infrastrukturę krytyczną zaatakowana przez hakerów

Next Article

WIG pobił rekord wszech czasów

You might be interested in …

Pomorska strefa zdobyła 19 firm

Porta KMI i Prima znalazły się wśród tegorocznych inwestorów, którzy zapowiedzieli projekty za 334 mln zł. W cztery miesiące na inwestycje w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE) zdecydowało się ponad dwa razy więcej firm niż w tym […]

Ważne decyzje niewiele zmieniły na rynku obligacji

Jest oczywiście o wiele za wcześnie, żeby oceniać długofalowe skutki orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytu frankowego, ale można przyjąć, że nie są one dla banków korzystne, w każdym razie bezpośrednio. Dalekim echem […]

Inflacja i Fed znów „rządzili” na pakietach w USA

Michael Nagle/Bloomberg Przez cały dzień na parkietach dominowała więc strona podażowa. Na zamknięciu sesji indeks największych blue chipów Dow Jones IA zniżkował o ponad 431 pkt tracąc 1,26 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 tracił z […]