Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA wzrosło szósty tydzień z rzędu

Oskar NawalanyOskar Nawalany

opublikowano: 2023-10-19 18:49

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych wzrosło szósty tydzień z rzędu. Średnia stopa dla 30-letnich kredytów o stałym oprocentowaniu wyniosła 7,63 proc., co stanowi aprecjację w porównaniu do 7,57 proc. z ubiegłego tygodnia – podaje agencja Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pozytywne wskaźniki gospodarcze zwiększają obawy, że Rezerwa Federalna może utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy okres. Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły niespodziewanie szybko w wrześniu po raz drugi z rzędu, a liczba bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od stycznia. W odpowiedzi na to rentowność 10-letnich obligacji skarbowych, stanowiących ważny wskaźnik dla oprocentowania kredytów hipotecznych, wzrosła do prawie 5 proc.

Mimo że w normalnych okolicznościach tak dobre dane byłyby mile widziane przez inwestorów i firmy, obecnie budzą obawy dotyczące perspektyw inflacji oraz możliwości kolejnych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną” – stwierdziła w swoim oświadczeniu Jiayi Xu, ekonomistka z portalu Realtor.com.

Według danych opublikowanych przez Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami wyższe koszty pożyczek wpłynęły na rynek nieruchomości, prowadząc do spadku wartości zakupów domów na rynku wtórnym we wrześniu. Osiągnął on najniższy poziom od 2010 roku.

Previous Article

Putin wypowiedział konwencję Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych

Next Article

Szef Fed Powell nie wykluczył kolejnych podwyżek stóp

You might be interested in …

Microsoft inwestuje miliardy w sztuczną inteligencję

Microsoft ogłosił, że zainwestuje “wiele miliardów” w rozwój sztucznej inteligencji opracowywanej przez firmę OpenAI. Gigant technologiczny chce prześcignąć w tej kwestii właściciela Google, Alphabet – przekazał Reuters. Dado Ruvic / Reuters / Forum Microsoft już cztery lata temu […]

Nie każda restrukturyzacja się uda

W 2022 r. upadło w Polsce 355 firm, o 11 proc. mniej niż rok wcześniej. Restrukturyzację rozpoczęło natomiast 2261 przedsiębiorców, co oznacza wzrost o 23 proc. – Od 2018 r. liczba restrukturyzacji urosła 7-krotnie, a […]