OpenAI prowadzi rozmowy w sprawie powrotu zwolnionego szefa Sama Altmana

PAP

opublikowano: 2023-11-19 17:48

Zarząd OpenAI, twórcy ChatGPT, prowadzi rozmowy na temat powrotu zwolnionego dobę wcześniej szefa, Sama Altmana – doniosły w sobotę wieczorem media. Według telewizji CNBC, na powrót współzałożyciela firmy naciska m.in. Microsoft, ale Altman rozważa jednocześnie założenie nowej spółki.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jak podał branżowy portal The Verge, Altman współzałożyciel i dotychczasowa twarz spółki, waha się przed powrotem do firmy niecałe dwa dni po tym, gdy zarząd go zwolnił, zarzucając mu “brak szczerości”. Jego warunkiem powrotu miało być odejście członków zarządu.

Według CNBC, do odwrócenia dezycji o zwolnieniu szefa CEO spółki nakłaniają OpenAI najwięksi inwestorzy i partnerzy firmy, w tym koncern Microsoft, który zainwestował w nią 10 mld dolarów. Ani Microsoft, ani wspierające firmę fundusze kapitałowe nie zostały poinformowane z wyprzedzeniem o zwolnieniu, które wywołało duże zamieszanie w Dolinie Krzemowej.

Wraz z Altmanem odszedł inny współzałożyciel OpenAI, Greg Brockman, a także według doniesień portalu The Information, trójka polskich badaczy pełniących wysokie funkcje w spółce. Według m.in. agencji Reutera, zwolniony biznesmen rozmawia z pracownikami OpenAI i inwestorami o założeniu nowej firmy tworzącej sztuczną inteligencję.

Konkretne powody zamieszania wewnątrz firmy wiodącej w branży AI wciąż nie są znane. OpenAI została pierwotnie powołana jako organizacja non-profit prowadząca badania nad bezpiecznym rozwojem sztucznej inteligencji i osiągnięciem tzw. ogólnej sztucznej inteligencji (AGI), superinteligentnego systemu zdolnego do rozumowania na poziomie człowieka lub wyższym. W 2019 r. firma zawała komercyjne partnerstwo z Microsoftem. Wraz z wypuszczeniem chatbota ChatGPT opartego na przełomowym modelu AI GPT-3 stała się jedną z najważniejszych firm w Dolinie Krzemowej.

Previous Article

CBZC ostrzega przed Black Friday: nie dajmy się nabrać na fałszywe oferty

Next Article

Niemcy, Francja i Włochy porozumiały się co do regulacji sztucznej inteligencji

You might be interested in …

Jak stworzyć efektywną platformę e-commerce B2B

Prognozy firmy badawczej Gartner wskazują, że w USA do 2025 r. na rynku B2B 80 proc. transakcji realizowanych będzie cyfrowo. Nie inaczej sytuacja rozwijać się będzie w Europie. Jak więc nie spóźnić się na pociąg […]

Kontynuacja wzrostów na giełach w USA

Mocny atak popytu w głównej mierze jest wynikiem zmiany sytuacji na rynku obligacji. Środowa decyzja FOMC o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie podbiła spekulacje, że amerykańskie władze monetarne są bliskie zakończenia, lub de facto już […]