OPEC+ rozważy dalsze cięcia w dostawach ropy. Powodem silny spadek cen surowca

Oskar NawalanyOskar Nawalany

opublikowano: 2023-11-17 19:04

Grupa OPEC+ rozważy ewentualne dodatkowe cięcia w dostawach ropy naftowej. Trzy anonimowe źródła OPEC+ poinformowały agencję Reuters o tym, że taka decyzja może wynikać z niemal 20-procentowego spadku cen ropy od końca września. Aktualnie cena ropy naftowej wynosi około 79 USD za baryłkę, w porównaniu do wrześniowego szczytu blisko 98 USD. Pomimo cięć produkcji w ramach OPEC+ i konfliktu na Bliskim Wschodzie, obawy dotyczące popytu i możliwej nadprodukcji w przyszłym roku wpłynęły negatywnie na ceny – podaje agencja Reuters.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Arabia Saudyjska, Rosja i pozostali członkowie OPEC+ wcześniej ogłosili całkowite cięcia wydobycia ropy na poziomie 5,16 miliona baryłek dziennie, co stanowi około 5 proc. dziennego światowego popytu. Cięcia te rozpoczęły się pod koniec 2022 roku i obejmują 3,66 miliona baryłek dziennie do końca 2022 roku, a także dodatkowe dobrowolne cięcia ze strony Arabii Saudyjskiej i Rosji.

Jedno z anonimowych źródeł OPEC+ zauważyło, że obecne ograniczenia mogą okazać się niewystarczające, dlatego grupa prawdopodobnie rozważy wprowadzenie dodatkowych cięć podczas zbliżającego się spotkania. Inne dwa źródła sugerują, że może być omawiana konieczność głębszych cięć.

Kolejne spotkanie ministrów OPEC+ ma się odbyć 26 listopada. Grupa wcześniej ustaliła plan ograniczenia dostaw o 3,66 miliona baryłek dziennie do 2024 roku podczas spotkania w czerwcu.

Spadek cen ropy pogłębił się w minionym tygodniu pomimo raportu OPEC, który utrzymuje, że fundamenty rynku ropy naftowej pozostają silne, a perspektywy wzrostu popytu na ropę w 2024 roku są nadal stosunkowo wysokie.

Previous Article

Wystawa „Arkadia

Next Article

Komentarz po sesji: Tydzień sukcesów popytu

You might be interested in …

ZE PAK zlecił Onde prace o wartości 357 mln zł

opublikowano: 2023-10-04 06:41 Spółki celowe należące do Grupy ZE PAK zleciły Onde budowę elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 138,6 MW. Wartość prac to ponad 357 mln zł. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych […]

Przedawnienie a frankowicze. TSUE rozstrzygnie

Wciąż nierozstrzygnięta w sporach frankowiczów z bankami jest kwestia przedawnienia. Decyzję w tej sprawie podejmie TSUE, a może się skończyć tym, że banki nie odzyskają nawet kwoty kredytu. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz […]