OECD: imigracja na stałe do krajów bogatych osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom

„Stała migracja do krajów OECD osiągnęła 6,1 mln w 2022 roku, co stanowi wzrost o 26 proc. w porównaniu z 2021 rokiem i najwyższy poziom od co najmniej 2005 roku” – można przeczytać w podsumowaniu raportu. Aż 15 z 38 krajów, które należą do OECD, odnotowało w zeszłym roku najwyższy poziom stałej migracji w ciągu ostatnich 15 lat.

Niemcy i USA – główni przyjmujący

Odnotowano również rekordowy poziom wniosków o azyl w krajach OECD, których złożono ponad 2 mln; dla porównania w dotychczas rekordowym 2015 roku było ich 1,7 mln, a w 2021 roku dwa razy mniej. „Wzrost ten był w dużej mierze spowodowany zwiększoną liczbą wniosków w Stanach Zjednoczonych i Europie” – pisze organizacja.

Liczba wniosków w przypadku Niemiec i USA, które najczęściej udzielały azylu, podwoiła się w 2022 roku, a najwięcej z nich składali obywatele Wenezueli, Kuby, Afganistanu i Nikaragui.

Najwyższe zatrudnienie od dwóch dekad

Jedną z przyczyn napływu osób do krajów OECD była wojna Rosji przeciwko Ukrainie. „Niemcy i Polska przyjmują największą liczbę uchodźców w wartościach bezwzględnych, podczas gdy Estonia, Czechy i Litwa przyjmują największą liczbę uchodźców z Ukrainy jako odsetek ich populacji” – informuje organizacja.

„W ponad połowie krajów OECD stopa zatrudnienia migrantów jest najwyższa od ponad dwóch dekad” – można przeczytać w raporcie, w którym zwraca się również uwagę na wciąż względnie niekorzystną sytuacją imigrantek z dziećmi.

Migracja pozostanie wysoka

Jak podaje AFP w omówieniu raportu, imigracja zarobkowa do Francji wyniosła 54 tys. osób w 2022 roku, co jest poziomem niespotykanym od lat 60.

Jak podaje OECD, zarówno przepływy humanitarne, jak i te związane z pracą będą utrzymywać się na wysokim poziomie.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju powstała w 1960 roku i zrzesza 38 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa. Polska została członkiem OECD w 1996 roku.

Previous Article

Goldman Sachs zebrał 4 mld USD na fundusz infrastrukturalny

Next Article

Co warto włączyć do ubezpieczenia firmy

You might be interested in …

Największy jednodniowy wzrost ceny ropy w tym roku

Ropa zdrożała w poniedziałek najmocniej w tym roku, bo zniknęły obawy kryzysu bankowego, który mógłby osłabić gospodarkę i spowodować spadek popytu na surowce. Inwestorzy odreagowują przecenę ropy w marcu. Początkowo taniała od 7 marca, kiedy „jastrzębia” wypowiedź szefa Fed, sugerującą […]

Luksusowy adres do kolekcji

Nieruchomości z najwyższej półki zyskują coraz więcej amatorów. Zdaniem ekspertów są dobrą lokatą kapitału, zwłaszcza w niepewnych czasach. Aquart Świnoujście: Wszystkie apartamenty w tej inwestycji wyposażono w tarasy. Green House Development Z najnowszego badania firmy doradczej Knight Frank […]