Odbicie w Chinach ma być znaczące, ale nadal poniżej potencjału

fot. Bloomberg

Mediana prognoz niemal 50 ekonomistów ankietowanych przez agencję sugeruje, ze w 2023 r. rozwój chińskiej gospodarki, drugiej na świecie pod względem wielkości przyspieszy do 4,9 proc. w ujęciu annualizowanym po tym, jak ubiegły rok najprawdopodobniej zakończy z wynikiem rzędu zaledwie 2,8 proc.

Mimo że wzrost ma być znaczący, nadal jednak kształtować się ma zarówno poniżej poziomów sprzed pandemii, jak i rządowego celu opiewającego na 5,5 proc.

Tymczasem szacunki za 2022 r. wskazują, że abstrahując od zaledwie 2,2 proc. zwyżki PKB w 2020 r., kiedy to kraj brykał się z pierwszym uderzeniem pandemii Covid-19, będzie to najsłabszy wynik od 1976 r., ostatniego trwającej dekadę rewolucji kulturalnej, która doprowadziła kraj niemal do ruiny.

Zgodnie z ankietą, PKB w czwartym kwartale 2022 r. wzrósł prawdopodobnie o 1,8 proc. w ujęciu rocznym, spowalniając po zwyżce o 3,9 proc. w III kw. na skutek nasilenia restrykcji związanych z pandemią.

Eksperci podkreślają, że wiele zależy od determinacji władz, które deklarują zwiększenie wsparcia dla gospodarki. Wśród zaplanowanych stymulacji wymienia się m.in. rozwiązanie problemu załamania na rynku nieruchomości czy poprawę finansów lokalnych samorządów. Oba te obszary stanowią swoistą beczkę zapalną.

Ekonomiści twierdzą, że gospodarka o wartości 17 bln USD potrzebuje przede wszystkim stabilizacji po załamaniu, które było m.in. następstwem wyniszczającej i kosztownej polityki „zero covid”. Stawiany przed nią rządowy cel wzrostu o co najmniej 5 proc. jest na obecne możliwości ambitny, ale w miarę realny do zrealizowania.

Previous Article

Na europejskim rynku akcji przewaga popytu

Next Article

PragmaGO rozpoczęła zapisy na obligacje

You might be interested in …

Im lepsze dane tym gorzej dla rynków

Pierwsza w tym tygodniu wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła przeszło 2 proc. spadki głównych indeksów, a notowania kontraktu terminowego na S&P500 osuwają się w kierunku 4000 pkt. To była najgorsza w tym roku sesja na amerykańskim rynku akcyjnym. Fala wyprzedaży wezbrała po lepszych […]

Słabną nastroje niemieckiego biznesu. W maju gorsze niż oczekiwano

Rozwój niemieckiej gospodarki w ostatnich miesiącach zdecydowanie nie odpowiada jej potencjałowi. Słabną przy tym perspektywy, co niekorzystnie przekłada się na nastroje panujące w tamtejszym biznesie, informuje Reuters. fot. Bloomberg Najnowszy odczyt opracowywanych przez instytut badań gospodarczych Ifo wskaźników potwierdził […]

CPK ma nowy pomysł na budowę szybkiej kolei

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) przygotowuje się do budowy lotniska oraz prowadzących do niego dróg i kolei. Żeby została rozpoczęta, rząd musi przyjąć program inwestycyjny CPK na lata 2024-30, w którym m.in. określi sposób finansowania inwestycji. […]