Occubee połączył współtwórcę Aliora i WEG. Polska technologia już podbija Meksyk

Software house’y to zazwyczaj biznesy z solidnymi fundamentami i stabilną dynamiką, a inwestorzy szukają przede wszystkim potencjały szybkiego wzrostu. Czasem da się jednak pogodzić jedno z drugim. Udało się to np. zatrudniającej 100 osób spółce 3Soft, która przez prawie 20 lat zrealizowała ponad 200 projektów usługowych, m.in. dla branży finansowej, detalicznej i przemysłu, a jednocześnie stworzyła własny produkt z wielkiem potencjałem – Occubee.

Mocni partnerzy:

Mocni partnerzy:

Kamil Folkert, członek zarządu 3Softu, podkreśla, że wejście funduszu WEG – poza kapitałem – zapewnia jej m.in. możliwość wymiany doświadczeń i know-how, a osoba Cezarego Smorszczewskiego uwiarygadnia jej długofalowe plany.

materiały prasowe

Doświadczeni inwestorzy

Właśnie on przyciągnął do 3Softu Cezarego Smorszczewskiego, znanego inwestora, współzałożyciela Alior Banku, wiceprezesa Orlenu i szefa MCI Capital, oraz fundusz Warsaw Equity Group (WEG). Occubee to stworzone w 2020 r. autorskie rozwiązanie do prognozowania popytu i sprzedaży, oferowane w modelu SaaS. W grudniu inwestorzy postawili na nie 20 mln zł, obejmując prawie 30 proc. udziałów.

– Dotychczas rośliśmy stabilnie dzięki wysokospecjalistycznym usługom IT w obszarach custom software, data management i data science. Realizowaliśmy projekty m.in. dla największych polskich banków i firm energetycznych. Rozwój produktu Occubee oraz związane z jego komercjalizacją i ekspansją zagraniczną zapotrzebowanie na kapitał i know-how wiązało się ze zdobyciem profesjonalnych inwestorów. Umowa z WEG i Cezarym Smorszczewskim to kamień milowy w historii naszej firmy – komentuje dr inż. Kamil Folkert, członek zarządu 3Softu odpowiedzialny za strategię.

– 3Soft, szukając inwestorów, rozmawiał m.in. z Cezarym Smorszczewskim. Dołączyliśmy do dyskusji o kierunkach rozwoju, a potem postanowiliśmy wspólnie rozwijać spółkę. Planujemy jeszcze ją dokapitalizować – wstępnie myślimy o co najmniej 10 mln zł w ciągu dwóch lat. Nie zamierzamy jednak przejmować kontroli – dodaje Przemysław Danowski, partner zarządzający WEG.

OKIEM INWESTORA

Pomoc w zdobyciu kapitału

Cezary Smorszczewski

W 3Soft i Occubee jestem nie tylko inwestorem i członkiem rady nadzorczej – chciałbym też wesprzeć spółkę w sprzedaży w Polsce i za granicą, a także głębiej zaangażować się w przygotowanie jej do wyjścia po kapitał na rynki zagraniczne. Do inwestycji przekonał mnie zespół 3Softu, produkt kierowany do branży detalicznej w Europie Środkowej i Wschodniej oraz Ameryce Łacińskiej oraz szybko rozwijający się segment rynku wykorzystujący sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Już wielokrotnie mówiłem, że skuteczne zarządzanie danymi to obecnie najcenniejsza waluta na rynku. To kolejna w ostatnich latach inwestycja zrealizowana poprzez spółką rodzinną, w którą zaangażowani są także moja żona Michalina i syn Marcel.

Większy potencjał technologii

WEG ma już na koncie udaną inwestycję w firmę, która stworzyła na tyle interesujący produkt, że udało się go usamodzielnić. Chodzi o Clearcode – software house, w którym narodziła się platforma analityczna Piwik Pro, będąca alternatywą wobec Google Analitycs. Z początkiem 2022 r. fundusz sprzedał akcje Clearcode’u czeskiemu potentatowi IT (Aricoma), a zachował w portfelu Piwik Pro. Postanowił dalej inwestować w usługowe firmy informatyczne mające dobrze rokujący produkt.

– Occubee idealnie wpisuje się w trend automatyzacji, która jest jednym z kluczowych obszarów naszych zainteresowań. Platforma wspiera firmy handlowe, a potencjalnie też producentów. W ramach modułu demand management umożliwia prognozowanie popytu i automatyczne generowanie zamówień u dostawców, by zapewnić optymalny stan magazynu. Natomiast moduł replenishment automatyzuje proces zatowarowania sklepów, wydając – na bazie prognoz sprzedaży – polecenia kompletacji zamówień. Przekłada się to na zapewnienie odpowiedniej dostępności produktów w sklepach i zwiększenie sprzedaży – mówi Przemysław Danowski.

Przychody 3Softu wzrosły w 2020 r. o 7 proc. r/r, a w 2021 r. o 17,6 proc. – do 26,4 mln zł. Przemysław Danowski wyjaśnia, że takie tempo rozwoju spółki w ostatnich latach wynikało przede wszystkim ze skupienia się na rozwoju Occubee oraz utrzymaniu wysokiego standardu obsługi obecnych, wieloletnich klientów.

– Z działalności usługowej, nie licząc Occubee, software house wypracował w 2022 r. ok. 6 mln zł zysku EBITDA i 28 mln zł przychodów. W kolejnych latach ma rosnąć o kilkadziesiąt procent co roku. Planujemy wesprzeć zespół w kilku strategicznych inicjatywach, żeby sukcesywnie zwiększać skalę działania – informuje przedstawiciel WEG.

Znacznie większy potencjał drzemie jednak w Occubee. Zdaniem funduszu to wyjątkowo dopracowany produkt, przed którym teraz dużo do zrobienia w zakresie komercjalizacji.

– W tym roku platforma zdobyła pierwszych klientów w Polsce i Meksyku – w obu lokalizacjach rozbudujemy lokalny zespół sprzedażowy i wdrożeniowy. Planujemy intensywną ekspansję w Europie Środkowej i Wschodniej oraz Ameryce Łacińskiej, by szybko zdobywać udziały w rynku. Dlatego osiągnięcie rentowności planujemy dopiero w perspektywie lat 2025-26, a przychody już za kilka lat chcemy liczyć w dziesiątkach, może nawet setkach milionów złotych. Ten rok zakończymy z kilkunastoma klientami, w przyszłym planujemy mieć już kilkudziesięciu, a w kolejnych latach setki – mówi Przemysław Danowski.

Wieloletni plan:

Wieloletni plan:

Fundusz Warsaw Equity Group, w którym partnerem zarządzającym jest Przemysław Danowski, chce rozwijać 3Soft przynajmniej przez pięć lat. Nie wyklucza zaproszenia do spółki innych inwestorów, gdyby miało to przyspieszyć ekspansję. Z tą myślą bierze też pod uwagę niewielkie przejęcia w ciągu dwóch, trzech lat. Przede wszystkim jednak skupi uwagę na organicznym wzroście biznesu. Potencjał – zdaniem Cezarego Smorszczewskiego – jest globalny, a 3Soft spełnia wszystkie warunki, by stać się czołowym graczem.

Inwestycje w produkt i zespół

Polska to na razie kluczowy rynek dla Occubee, platforma jednam ma się rozwijać równolegle w co najmniej kilku krajach i już w 2023 r. czerpać przychody głównie z zagranicy.

– Nie zamierzamy konkurować z globalnymi liderami rynku, jak Relex Solutions czy Blue Yonder, koncentrującymi się na bardzo dużych klientach enterprise. Zamierzamy docierać przede wszystkim do średniej wielkości firm. W tym segmencie i w regionach, w których chcemy zająć silną pozycję, konkurencja jest mniejsza, a nasycenie tego typu rozwiązaniami mniejsze – wyjaśnia Przemysław Danowski.

Gros kapitału zdobytego w grudniu 3Soft przeznaczy na rozwój Occubee, m.in. podwojenie w tym roku zespołu platformy do mniej więcej 80 osób.

– Produkt już jest mocno zaawansowany, ale zamierzamy udoskonalić dokładność prognoz, rozwijać kolejne moduły funkcjonalne i dostosować go do kolejnych sektorów rynku retail – wylicza Przemysław Danowski.

Miliony do wydania

WEG ogłosił w połowie 2021 r., przy okazji wyjścia po 28 latach z inwestycji w producenta słodyczy ZPC Otmuchów, że zgodnie z nową strategią rezygnuje ze spółek z tzw. starej ekonomii na rzecz spółek technologicznych w fazie wzrostu. Od tego czasu sprzedał udziały w spółkach Clearcode i Zmorph, a także w Baltchemieta ostatnia transakcja jest w ostatnim czasie szeroko omawiana. Fundusz przygotowuje się do kolejnych tzw. exitów.

– 3Soft to nasza trzecia inwestycja w ramach nowej strategii– pierwszą była Nethansa, a drugą dopiero ogłosimy. Do połowy 2024 r. chcemy zainwestować przynajmniej 200 mln zł – kwota może się zwiększyć dzięki gotówce z dezinwestycji. Jesteśmy mniej więcej w jednej czwartej drogi – mówi Przemysław Danowski.

Okiem eksperta

Z zamówieniami jak na loterii

Maciej Tygielski

dyrektor generalny grupy Skipwish i członek rady nadzorczej Moliera2

Z zamówieniami jak na loterii

Po fali pandemicznych zwyżek nadeszło wyraźne spowolnienie i e-commerce przechodzi trudny okres. Przyczynił się do tego kryzys energetyczny, wysoka inflacja, osłabienie złotego i brak impulsu zakupowego dla oferty zimowej z powodu pogody. Większym graczom jest zwykle łatwej, ale mniejsi znajdą się w prawdziwych tarapatach. Dlatego każde rozwiązanie mogące ułatwić planowanie zamówień jest na wagę złota.

Zwykle to loteria, bo trudno przewidzieć popyt. Choć istnieje wiele wskaźników, których właściwa interpretacja pozwala trafniej zatowarowywać sklep, są one rozproszone, co utrudnia ich wykorzystanie. zminimalizować zbyt duże zatowarowanie. Możliwość uzyskania łatwego dostępu do tych wskaźników istotnie zmniejszy koszt prowadzenia codziennych analiz.

Odpowiednia agregacja danych, ich analiza i właściwa interpretacja będzie najważniejszym czynnikiem podnoszenia efektywności zamawiania towaru w e-sklepach w najbliższych latach. Kto tego nie zrozumie, nie przetrwa walki.

Previous Article

Pieniądze na KPO wcale nie bliżej

Next Article

Ceny domów będą spadać

You might be interested in …

Naprawianie afrontu z Expo

Z naszego punktu widzenia pachnąca ropą i gazem Zatoka Perska to region jednolity, tymczasem jest on wewnętrznie skonfliktowany. Spółka interesów pod wodzą Arabii Saudyjskiej i ZEA rywalizuje właśnie z Katarem. Głównie chodzi oczywiście o gigantyczne […]

Złoto nadal tanieje

Cena złota spadła we wtorek drugą sesję z rzędu. To piąta zniżka w okresie ostatnich sześciu sesji i już szósty raz kiedy kurs złota kończy ją poniżej psychologicznej bariery 2000 USD. Notowaniom złota ponownie nie sprzyjało umocnienie dolara, którego indeks, pokazujący […]