Obniżka stóp procentowych w Czechach możliwa jeszcze w tym roku

Alicja Skiba

opublikowano: 2023-09-19 12:19

Narodowy Bank Czeski może obniżyć referencyjną stopę procentową jeszcze w tym roku. Wiceprezes instytucji Jan Frait zastrzegł jednak, że luzowanie polityki pieniężnej będzie “bardzo ostrożne” i prawdopodobnie nastąpi w wolniejszym tempie, niż oczekują inwestorzy – przekazał we wtorek Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Decydenci w trakcie posiedzenia, które odbędzie się w przyszłym tygodniu utrzymają stopy procentowe na najwyższym od dwóch dekad poziomie 7 proc., oznajmił Frait. Zaznaczył, że nawet jeśli rada zgodzi się na luzowanie, to zakłady na rynku pieniężnym na ok. 70 pkt. bazowych obniżki w tym roku są “bardzo mało prawdopodobne do zrealizowania”.

“Jestem w stanie sobie wyobrazić, że w listopadzie lub grudniu będziemy w sytuacji, w której nasza wiara w trendy dezinflacyjne będzie duża. Wówczas nie będzie można wykluczyć, że zarząd banku zgodzi się na obniżenie stóp jeszcze w tym roku” – powiedział. “Nie jestem w stanie przewidzieć, jak bardzo jest to prawdopodobne” – dodał.

“Powolnie i stopniowo”

Bank centralny stara się znaleźć równowagę między stagnacją gospodarki a potencjalną presją inflacyjną wynikającą z napiętej sytuacji na rynku pracy i niedawnej słabości waluty. Frait oczekuje spowolnienia wzrostu cen do poziomu bliskiego celowi 2 proc. na początku przyszłego roku, jednak zarząd będzie chciał utrzymać stosunkowo restrykcyjną politykę przez dłuższy czas.

Łagodzenie polityki pieniężnej – kiedy się rozpocznie – będzie “powolne i stopniowe”, jak podkreślił Frait. Czesi chcą uniknąć podobnie drastycznej obniżki stóp procentowych, jak miało to miejsce w przypadku Polski na początku września.

Rok temu czeska inflacja osiągnęła 18 proc., czyli najwyższy poziom od trzech dekad. Miesiąc temu wynosiła 8,5 proc.

Previous Article

Mapa GPW: Pepco, Grupa Azoty, Asseco Poland, Starward i EC Będzin w centrum uwagi

Next Article

OECD podnosi tegoroczne prognozy dla światowej gospodarki

You might be interested in …

Trójmiejskie biura rozchwytywane

Aktywność trójmiejskich deweloperów zakończyła się w pierwszej połowie 2022 r., kiedy do użytku oddano 50,6 tys. m kw. biur. W drugiej połowie roku nie ukończono żadnej inwestycji – podaje w najnowszym raporcie Knight Frank. Niewiele […]

Popeyes pręży muskuły przed polskim debiutem

Ludzie, którzy byli odpowiedzialni za ekspansję gastronomicznych marek z portfela AmRestu w Polsce i regionie, teraz będą rozwijać ich kurczakowego konkurenta. W przyszłym tygodniu we Wrocławiu oficjalnie ruszy pierwszy lokal pod szyldem amerykańskiej sieci Popeyes. […]