Obawy o gospodarkę Chin uderzają w europejskie akcje. Dobra luksusowe ucierpiały najbardziej

Uczestnicy rynków spanikowali w środę po tym, jak okazało się, że gospodarka Chin coraz bardziej spowalnia. Najbardziej ucierpiały akcje luksusowych marek notowane na europejskich giełdach – przekazał Bloomberg.

Indeks Stoxx Europe 600 spadł dzisiaj do najniższego poziomu od prawie dwóch miesięcy. Później odrobił część strat, jednak w dalszym ciągu tanieje o około 0,3 proc. Producenci dóbr luksusowych LVMH i Richemont otrzymali największy cios, ponieważ obroty firm napędzali chińscy konsumenci. Obecnie ich akcje tanieją odpowiednio o 2 proc. i 3 proc.

Inwestorów zaniepokoiły dane z Państwa Środka, zgodnie z którymi wskaźnik PMI dla przemysłu Chin 2023 r. spadł w maju do 48,8 pkt z 49,2 pkt w kwietniu. Ekonomiści z kolei przewidywali poprawę do 49,4 pkt. To najgorszy wynik od pięciu miesięcy.

Spółki tech drożeją

Szwedzka firma SBB z segmentu nieruchomości również poniosła straty – odnotowała spadek do najniższego poziomu w swojej historii, kiedy jej szef ogłosił, że spółka holdingowa odroczyła spłatę odsetek od pożyczki. W konsekwencji firma traci 11 proc. w środę.

Akcje spółek zajmujących się oprogramowaniem i telekomunikacją drożeją, ponieważ paryska firma Capgemini SE ogłosiła, że rozszerzyła partnerstwo z Google Cloud w zakresie rozwoju analizy danych i sztucznej inteligencji. Spółka zyskuje w środę ponad 5 proc.

Inflacja w Europie wyraźnie spowalnia

Euro spadło do najniższego poziomu od dwóch miesięcy w stosunku do dolara, po tym, jak francuska inflacja w maju wyniosła 6 proc., czyli mniej niż oczekiwano (6,4 proc.). To najniższy poziom od roku. Dane z niemieckich landów sugerują, że inflacja spada również w Niemczech. Inwestorzy ograniczają więc swoje oczekiwania co do tego, że Europejski Bank Centralny zdecyduje się na kolejne podwyżki stóp procentowych. Europejskie obligacje wzrosły, a rentowności niemieckich “dziesięciolatek” spadły o ok. 9 pkt. bazowych.

© ℗

Podpis: skib/, Bloomberg

Previous Article

Citigroup zapowiada koniec rajdu na akcjach technologicznych

Next Article

Rekordowe zapasy chipów w Korei Południowej

You might be interested in …

Broker z USA kusi polskich agentów nieruchomości

W Polsce rozpoczął oficjalnie działalność eXp Realty, globalny broker nieruchomości, będący spółką zależną notowanego na nowojorskiej giełdzie eXp World Holdings. Zamierza zatrudnić tu 140 agentów nieruchomości do końca 2023 r. Kierowanie działalnością brokera w Polsce […]

Telus: sprzedaż zboża zaczęła ruszać

fot. Dwayne Senior/Bloomberg „Sprzedawajcie, bo są środki w ARiMR, aby wam wypłacić dodatki, a to jest sporo, bo to jest 2,2 tys. zł od 1 ha pszenicy, a może będą inne ruchy w tej kwestii” […]