Obajtek: Odcinamy się od gospodarki Rosji. Zbudowaliśmy potężny PKN ORLEN

– Budowa multienergetycznego koncernu to kwestia stabilizacji cen. I pokazujemy odpowiedzialność za rynek, mimo wojny. Nie robi tego w żadnym wypadku opozycja – mówił Daniel Obajtek na zwołanym briefingu.  

Podwyżka VAT, cena na stacjach nie drgnęła 

– Przypominacie sobie państwo sytuację w trakcie wybuchu wojny na Ukrainie. Duże kolejki na stacjach, niepewność, niestabilność. Będąc odpowiedzialnym koncernem, przygotowaliśmy się do tej sytuacji. W niektórych mediach mówiono o 10 złotych za litrze. My, gdybyśmy nie komunikowali chęć utrzymania cen na stacjach, doprowadzilibyśmy do paniki – tłumaczył prezes PKN ORLEN. 

– Nie można było tego mechanizmu przeprowadzić przed nowym rokiem, bo spotkałoby się z tą paniką. Nie pozwolę sobie w żadnym wypadku na politykierstwo opozycji. Dla niej ważny jest tylko chaos i problemy. Nie doprowadzę do tego. Słyszeliśmy wszyscy, że paliwa powinny być po 5 złotych. Tymczasem rynek to nie tylko produkcja Orlenu, ale import ok. 20 proc. paliw do Polski. Gdybyśmy regulowali sztucznie ceny, mielibyśmy problem z paliwami w hurcie. Przykładem jest ręczne sterowanie na Węgrzech – przytoczył przykład Obajtek. 

– W grudniu ceny paliw zaczęły się stabilizować. Zastosowaliśmy mechanizm, by poprzez wzrost VAT nie przełożyć tego na ceny na stacjach – podkreślił. – Opozycji zależy na tym, by w Polsce było jak najgorzej. Dziś musimy się tłumaczyć, dlaczego nie podnieśliśmy ceny dla kierowców – dziwił się Obajtek.  

Zobacz:

Ceny paliw po 1 stycznia 2023 roku. Daniel Obajtek uspokaja Polaków

Moskwa o cenach paliw na stacjach. “Cieszymy się, że podwyżek nie ma”

Ceny paliw spadają. Dobre informacje dla kierowców

Fuzja z Lotosem 

Opozycja i dziennikarze TVN24 zarzucają rządowi, że oddał za bezcen udziały w Rafinerii Gdańskiej Saudi Aramco, które może je odsprzedać Rosji. Arabskiego inwestora bronił prezes Orlenu. – Opozycja podpisała wszystkie umowy z kierunkiem rosyjskim, gdy rządziła. To my rozpoczęliśmy dywersyfikację surowców i zakontraktowaliśmy ropę i gaz z innych państw – zaznaczył.

Zdaniem Obajtka, umowa z Saudi Aramco jest ważna również ze względu na zakup ropy z Arabii Saudyjskiej. – Krytykuje się firmę, która chce inwestować tu miliardy – wskazał. 

– Czy Donald Tusk ujawniał umowy, zawierane z zagranicznymi inwestorami? Gdzie się podziali Katarczycy, którzy mieli kupić nasze stocznie? Z tego opozycja powinna się tłumaczyć. Ocena PKN ORLEN należy do akcjonariuszy, a nie polityków. I oni zdecydowali, że chcą fuzji z Lotosem – podsumował Obajtek.  

Śmierć Patryka Kalskiego. Biznesmen miał opowiedzieć o sprawie Iwony Wieczorek

GW

Previous Article

W USA szerzy się „prawdopodobnie najgorszy podwariant

Next Article

Skoki narciarskie. Dziś kwalifikacje Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Gdzie i o której transmisja online i w TV?

You might be interested in …

Rynek pracownika to mit

W Polsce jest rynek pracownika. Ile razy to słyszeliście? Tymczasem większość takich artykułów opiera się na obserwacjach rynku pracy w Warszawie i Poznaniu. W mniejszych miastach nadal rządzą pracodawcy. Wraca rynek pracownika, pracodawcy kuszą pracownikami […]

Likwidacja RCB i standardów NATO w projekcie MSWiA. 2

Strategicznym celem zmian nie jest likwidacja RCB, ale poprawa SKUTECZNOŚCI ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO, poprawa we wszystkich jego obszarach. Głównym problemem jest analiza funkcjonalności całego systemu, nie tylko dotyczących MSWiA, m.in. analiza i poprawa problemów systemowych związanych […]