Nowy rok to kolejne podwyżki cen. O tyle więcej zapłacimy za alkohol i papierosy

Akcyza 2023 

W styczniu 2022 r. weszła w życie ustawa o podatku akcyzowym – przepisy podwyższyły akcyzę na alkohol i tytoń o 10 proc. Wzrost akcyzy nastąpi co roku, aż do 2027 r.: dokładnie o 5 proc. na alkohol i o 10 proc. na papierosy. Już dziś powoli odczuwamy podwyżki. Jutro wszystkie sklepy będą otwarte i wielu z nas może mocno się zdziwić przy kasie. 

Wprowadzenie akcyzy jest często uzasadniane przez polityków koniecznością dbania o prozdrowotne postawy Polaków. Wszyscy zdają sobie sprawę, że alkohol i papierosy są szkodliwe, ale mimo to miliony Polaków po nie sięgają dla przyjemności lub z powodu uzależnienia. 

Zobacz: Chorwacja w strefie euro i Schengen. Będzie drożej?

Tyle kosztowało piwo i papierosy

Piwo średnio w 2022 roku kosztowało 3,30-3,60 złotych za 0,5 litra.Na papierosy trzeba było wydać minimum 15,05 złotych. Jak pokazywały dane Eurostatu do poprzedniego roku, taniej butelkę piwa, wina lub wódki można kupić w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech, jeśli mowa o Europę. Z kolei w kwestii tytoniu za mniejsze pieniądze kupowano paczki papierosów tylko w Bułgarii. 

Przyczyną wzrostu cen w nadchodzących 12 miesiącach jest też inflacja. Rosną ceny za energię, gaz, transport, surowce, opakowania. 

Czytaj: Sylwester w Niemczech. Policja musiała ochraniać strażaków, rzucano w nich petardami

GW

Previous Article

Szefowa MFW: rok 2023 będzie trudniejszy dla globalnej gospodarki niż poprzedni

Next Article

Lechia Gdańsk ma nowego dyrektora sportowego. Zaskakujący wybór

You might be interested in …

Dlaczego nie wolno bić dzieci

Pod notką o dręczeniu dzieci pojawiło się mnóstwo komentarzy Logicznie Myślącego, który umyślił sobie katować mnie przypomnieniem dawnego wpisu, w którym przyznaję się do dawania dziecku klapsów. 🙂 Tak, przyznaję, kiedyś byłam zwolenniczką tego rodzaju […]