Notowania rosyjskiego rubla w dół wraz z cenami ropy

Notowania rosyjskiego rubla otworzyły się w środę słabiej w związku z niższymi cenami ropy i niskimi obrotami podczas świąt państwowych w Rosji – podaje agencja Reutersa.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Kurs rubla był o 0,6 proc. słabszy w stosunku do dolara na poziomie 71,54 i stracił 1,1 proc. do poziomu 75,64 w stosunku do euro. Doznał deprecjacji o 0,6 proc. w stosunku do juana do poziomu 10,17.

Notowania ropy Brent, globalny punkt odniesienia dla głównego eksportu Rosji, spadły o 0,4 proc. do 81,8 USD za baryłkę.

Notowania rubla przetrwały niestabilny rok w 2022 r., spadając do rekordowo niskiego poziomu 120 za dolara w marcu, wkrótce po tym, jak Rosja wstrząsnęła rynkami, wysyłając dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę, ale potem odbiła dzięki wsparciu kontroli kapitału i załamaniu importu.

Nałożenie zachodniego limitu cen ropy naftowej i embarga zaszkodziło rublowi w grudniu, ale analitycy spodziewają się, że waluta pozostanie względnie odporna w 2023 r. dzięki dużej nadwyżce na rachunku obrotów bieżących Rosji.

Rosyjskie indeksy giełdowe były mieszane na początku handlu w środę.

Dolarowy indeks RTS spadł o 0,5 proc. do 958,52 pkt. Oparty na rublu rosyjski indeks MOEX był o 0,2 proc. wyższy i wyniósł 2176,77 pkt.

© ℗

Podpis: ON, Reuters

Previous Article

10 najważniejszych zjawisk makro miesiąca

Next Article

Rośnie aktywność usług w Hiszpanii

You might be interested in …

Najciekawsze zdjęcia tygodnia 32/2023

DI opublikowano: 2023-08-11 16:27 Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych zdjęć minionego tygodnia, które wybrał nasz szef działu foto Grzegorz Kawecki. Życzymy miłego oglądania i fantastycznego weekendu. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w […]

Mocniejszy od prognoz wzrost bezrobocia w Niemczech

Niemiecki rynek pracy zaczyna odczuwać skutki zacieśniania polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny i spowolnienia globalnego popytu. W czerwcu doszło do mocniejszego niż sądzono wzrostu bezrobocia w największej europejskiej gospodarce. fot. Bloomberg Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w czerwcu […]