Norwegia: największy fundusz majątkowy świata stracił 34 mld USD w trzecim kwartale

Alicja Skiba

opublikowano: 2023-10-24 11:47

Państwowy norweski fundusz majątkowy o wartości 1,4 bln USD, który jest największym na świecie, odnotował stratę w wysokości 374 mld koron norweskich (33,80 mld USD) w trzecim kwartale 2023 r. To konsekwencja spadku wartości wszystkich klas aktywów – przekazał we wtorek Reuters.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zwrot z inwestycji funduszu wyniósł -2,1 proc. między lipcem a wrześniem, czyli 0,17 punktów procentowych więcej niż z indeksu referencyjnego funduszu. “Rynek akcji odnotował słabszy kwartał w porównaniu do dwóch poprzednich. Negatywny wpływ na stopę zwrotu miały w szczególności sektory technologiczny, przemysłowy i konsumencki” – powiedział Trond Grande, zastępca prezesa funduszu.

Fundusz inwestuje dochody Norwegii z wydobycia ropy naftowej i gazu w akcje, obligacje, nieruchomości i projekty odnawialne za granicą. Posiada udziały w ponad 9,2 tys. spółek na całym świecie i należy do niego 1,5 proc. wszystkich akcji notowanych na giełdach.

Do końca września fundusz zainwestował 70,6 proc. swojej wartości w akcje, w porównaniu do 71,3 proc. trzy miesiące wcześniej. Instrumenty o stałym dochodzie stanowiły 27,1 proc. wartości w porównaniu do 26,4 proc. w poprzednim kwartale.

Previous Article

Dobre oceny „Ghostrunnera 2”, kurs One More Level w górę

Next Article

Mapa GPW: banki, gaming i konsument w centrum uwagi

You might be interested in …

Francja rzuca wyzwanie USA. Chce być europejskim centrum AI

Francuski rząd ma ambicje, by kraj stał się europejskim liderem, jeśli idzie o technologie oparte na sztucznej inteligencji i przyspiesza działania, by osiągnąć ten cel. W długiej perspektywie zamierza konkurować na tym polu z USA i Chinami – przekazało w poniedziałek CNBC. fot. Valeria Mongelli/Bloomberg Prezydent […]