Nieznaczna poprawa w przemyśle strefy euro

Grudzień przyniósł niewielką poprawę w przemyśle Eurolandu. Aktywność fabryk choć pozostawała w strefie kurczenia się jednak odnotowała lekki wzrost co daje pewne nadzieje, że szczyt osłabienia gospodarki został osiągnięty, informuje Reuters.

fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

W finalnym odczycie, w grudniu 2022 r. PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł do 47,8 pkt z 47,1 pkt miesiąc wcześniej potwierdzając pierwotne oszacowanie.

Oznacza to, że przemysł drugi miesiąc z rzędu wyhamowywał tendencję spadkową, co od razu znalazło odzwierciedlenie w poprawie nastrojów wśród szefów i zarządów firm przemysłowych.

Perspektywy poprawiły się dzięki sygnałom potwierdzającym poprawę łańcuchów dostaw i wyraźnemu złagodzeniu presji inflacyjnej, a także uspokojeniu obaw związanych z kryzysem energetycznym w regionie – ocenił Chris Williamson, szef ekonomistów w S&P Global Market Intelligence.

Podkreśla on, że szczególnym optymizmem napawa wzrost wskaźnika przyszłej produkcji, który dobijając do 53,8 pkt z 48,8 pkt przeszedł w rejon ekspansji.

© ℗

Previous Article

5 gorących spółek na sesji 2 I 2023

Next Article

Spadek francuskiego przemysłu nie tak głęboki, jak prognozowano w grudniu

You might be interested in …

Akcje Meta wsparły rajd na Nasdaq

fot. Michael Nagle/Bloomberg Na finiszu sesji indeks blue chipów DJ IA spadał o 0,11 proc. zdecydowanie ograniczając wcześniejsze straty. Dużo lepiej wypadł S&P500, który urósł o 1,47 proc. Tymczasem zwyżka Nasdaq Composite sięgnęła 3,25 proc., […]

BYD delikatnie podnosi ceny aut

Chiński producent pojazdów elektrycznych poinformował o podniesieniu cen samochodów. Decyzję tłumaczy zmniejszonymi dotacjami, pisze Reuters. Brücke-Osteuropa / Wikipedia Commons / Domena publiczna BYD z siedzibą w Shenzhen poinformował, że od 1 stycznia cena proponowanych przez niego […]