Niewielki wzrost PMI dla francuskich usług, które jednak nadal się kurczą

Sektor usług we Francji ponownie skurczył się w grudniu, ożywiając obawy, że druga pod względem wielkości gospodarka unijna może doświadczyć recesji, informuje Reuters.

POOL / Reuters / Forum

Wskaźnik PMI dla usług opracowywany przez S&P Global nieznacznie wzrósł w oszacowaniu na grudzień 2022 r. do 49,5 pkt z 49,3 pkt przebijając zdecydowanie prognozowany spadek do 48,1 pkt. Wartość poniżej progu 50 pkt oznacza kurczenie się danego segmentu gospodarki.

S&P Global podkreśla, że na sytuację sektora usług niekorzystnie przekłada się wysoka inflacja i wzrost kosztów życia oraz rosnące koszty finansowania (wyższe oprocentowanie kredytów), które ograniczają popyt na usługi i rezygnację przez konsumentów z wielu z nich.

Uwzględniając analogiczny wskaźnik dla przemysłu, złożony PMI za grudzień, wyniósł 49,1 pkt, co oznacza nieznaczny wzrost z 48,7 pkt w poprzednim miesiącu.

Środowe dane dopełniają obrazu najgorszego kwartału dla sektora usług od początku 2021 r. i podsycają obawy o zbliżającą się recesję – ocenił Joe Hayes, starszy ekonomista w S&P Global.

© ℗

Previous Article

Pokaz siły notowań złota

Next Article

PSPA: w ciągu dwóch lat liczba pojazdów elektrycznych w Polsce potroiła się

You might be interested in …

Nowy szef Banku Japonii! Czy dojdzie do podwyżek?

Na ten moment jen zyskuje na rynku, ale na koniec dnia, kiedy rynek pozna dokładnie nowego kandydata, odbiór może być zupełnie inny. Kazuo Ueda zostanie nominowany przez premiera Japonii Fumio Kishidę na nowego szefa Banku […]

Powrót Amerykanów do gry. Kontrakty na pod kreską

fot. Michael Nagle/Bloomberg NA około dwie godziny przed uruchomieniem handlu na rynku kasowym futures na wskaźnik największych blue chipów Dow Jones IA traciły 0,32 proc. Te na szerzy wskaźnik rynkowy S&P500 zniżkowały o 0,33 proc. […]