Niepokojąco duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Po dynamicznych przecenach ropy naftowej na początku bieżącego roku, cena tego surowca nie może się podnieść. Notowania ropy WTI obecnie poruszają się w rejonie 75 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent oscyluje w okolicach 80 USD za baryłkę.

Negatywnym akcentem podczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej był dynamiczny wzrost zapasów tego surowca w USA. Jak podał Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) w swoim wczorajszym raporcie, w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły aż o 14,9 mln baryłek. To ogromna rozbieżność z oczekiwaniami, które zakładały spadek zapasów ropy o ponad 2 mln baryłek. Dodatkowo, API oszacował, że wzrosły także zapasy destylatów.

Dane API sprawiają, że inwestorzy dzisiaj z ciekawością będą wyczekiwać raportu Departamentu Energii USA, który opiera swoje wyliczenia na większej liczbie danych. Raport ten pojawi się o godzinie 16:30 polskiego czasu – i nawet jeśli pokaże lepsze dane niż raport API, to może być mu ciężko przeważyć ogólny negatywny sentyment na rynku ropy.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem wczoraj departament także zaprezentował dane związane z rynkiem ropy, lecz bardziej długoterminowe. Podwyższył bowiem prognozy zarówno popytu na ropę naftową, jak i podaży tego surowca w USA w bieżącym oraz przyszłym roku. Według tej instytucji, w 2023 r. produkcja ropy naftowej w USA wzrośnie o 550 tys. baryłek dziennie do poziomu średnio 12,41 mln baryłek dziennie (podczas gdy poprzednie prognozy zakładały wzrost o 470 tys. baryłek dziennie). Z kolei w 2024 roku produkcja ropy w USA ma zwyżkować o kolejne 400 tys. baryłek dziennie do 12,81 mln baryłek dziennie. Natomiast popyt na wszelkiego typu paliwa w 2023 r. ma wzrosnąć o 170 tys. baryłek dziennie do 20,44 mln baryłek dziennie – zaś w 2024 r. o kolejne 190 tys. baryłek dziennie do 20,63 mln baryłek dziennie.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗

Previous Article

Japoński paszport najmocniejszy na świecie

Next Article

Wyczekiwanie inwestorów na rynku złota na dane dot. inflacji

You might be interested in …

PayPal zwolni 2 tys. pracowników

Operator płatności elektronicznych PayPal ogłosił we wtorek zamiar zwolnienia 2 tys. pracowników, informuje CNBC. Oznacza to redukcję globalnego zatrudnienia w spółce o ok. 7 proc. Zwolnienia mają być realizowane w nadchodzących tygodniach. Niektóre działy będą mocniej redukowane […]