Niemieckie przedsiębiorstwa spodziewają się jedynie łagodnej recesji

Niemieckie firmy spodziewają się jedynie łagodnej recesji w przyszłym roku, pomimo przeciwności związanych z kryzysem energetycznym, niedoborami surowców i problemami światowej gospodarki, wynika z ankiety przeprowadzonej wśród głównych stowarzyszeń opublikowanej we wtorek przez agencję Reutersa.

fot. Bloomberg

Coraz więcej wskazuje na to, że niemiecka gospodarka może powstrzymać najgorsze spowolnienie gospodarcze wywołane spadkiem dostaw energii z Rosji po inwazji na Ukrainę.

Inflacja nieznacznie zwolniła do 11,3 proc. w listopadzie z wysokiego poziomu 11,6 proc. miesiąc wcześniej, ponieważ spadły ceny energii. Niemiecki rząd przewiduje, że gospodarka wzrośnie w tym roku o 1,4 proc., a w przyszłym skurczy się o 0,4 proc.

Stowarzyszenie Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) stwierdziło, że wiele wskazuje na to, że zakłócenia w łańcuchu dostaw stopniowo się zmniejszają.

DIHK ostrzegł jednak, że gwałtownie rosnące ceny energii i poprawiające się nastroje konsumentów nadal zaciemniają perspektywy na 2023 rok.

© ℗

Podpis: ON, Reuters

Previous Article

Członek zarządu NBP: w 2023 r. będziemy mówić o znaczącym spadku inflacji

Next Article

Korzystny początek tygodnia dla rynków akcji

You might be interested in …

Ropa drożała we wtorek

Wtorkowa sesja przyniosła wzrost notowań ropy. Surowiec drożał na fali spekulacji związanych z informacjami o spadku wydobycia w Rosji, co ożywiło obawy, że kończy się okres nadpodaży. Adobe Stock Ceny rosły również po doniesieniach, że chińscy decydenci podejmą dalsze działania mające […]

Kolejne spadki na amerykańskich giełdach

fot. Michael Nagle/Bloomberg Trzy główne indeksy spadały niemal przez cały dzień, jedynie wskaźnikowi Nasdaq Composite udało się na chwilę przejść na zieloną stronę. Na finiszu cała trójka była wyraźnie na czerwono, notując czwartą z rzędu […]