Niemiecki minister obrony chce przygotować dostawę czołgów dla Ukrainy

„Aby być dobrze przygotowanym do ewentualnych decyzji, poleciłem w piątek swojemu resortowi, aby sprawdził wszystko, abyśmy w razie czego niepotrzebnie nie tracili czasu” – powiedział Pistorius, poproszony o komentarz przez „Bild am Sonntag”. „Prowadzimy bardzo ścisły dialog w tej sprawie z naszymi międzynarodowymi partnerami, przede wszystkim z USA” – dodał minister.

Koalicjanci z Zielonych i FDP wzywają kanclerza Olafa Scholza (SPD) do dostarczenia czołgów Ukrainie. Przewodnicząca komisji obrony w niemieckim Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann stwierdziła w sobotę w „Tagesschau24”, że zakłada, iż ministerstwo obrony ma wiedzę, ile czołgów Leopard 2 posiadają Niemcy.

„Tu chodzi nie tylko o to, ile z nich jest sprawnych, ale które można natychmiast przetransportować. To także kwestia logistyki” – dodała Strack-Zimmermann, informując, że kwestia ta powinna zostać omówiona w poniedziałek pomiędzy Pistoriusem, generalnym inspektorem Bundeswehry a przemysłem, aby decyzja mogła zostać podjęta tak szybko, jak to możliwe.

Ministerstwo obrony, poproszone o komentarz w tej sprawie przez dpa, nie udzieliło odpowiedzi. W piątek, podczas konferencji w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein, Pistorius zapowiedział, że Niemcy, przygotowując się do ewentualnej dostawy, muszą najpierw sprawdzić dostępność i liczbę posiadanych czołgów. Zapewnił wtedy, że decyzja odnośnie przekazania czołgów Ukrainie zostanie podjęta „tak szybko, jak to możliwe”.

Powołując się na wewnętrzny dokument ministerstwa obrony, dziennik “Spiegel” poinformował, że szczegółowa lista dostępnych w zasobach Bundeswehry modeli Leopard, które można przeznaczyć do dostawy, istnieje od początku lata 2022 roku.

Boris Pistorius objął urząd w miniony czwartek, po rezygnacji ze stanowiska Christine Lambrecht.

Previous Article

KGHM chce sprzedawać złoto indywidualnym klientom

Next Article

Ukraina: władze umożliwią dziedziczenie emerytur

You might be interested in …

Cena docelowa LiveChata w górę

Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku, w raporcie z 4 stycznia podwyższył cenę docelową LiveChat Software do 138,6 zł ze 133 zł, utrzymując zalecenie „kupuj”. Zobacz także Wyższa wycena to pokłosie podniesienia prognozy EBITDA […]

Przewaga spadków na Wall Street

opublikowano: 2023-08-01 22:31 Średnia Przemysłowa Dow Jones wzrosła o 0,2 proc., ale spadły kursy 21 z 30 spółek wchodzących w jej skład. S&P500 stracił 0,3 proc., a Nasdaq Composite spadł o 0,4 proc. Posłuchaj Zostań subskrybentem […]

Trendy dotyczące zakupów: czego oczekują konsumenci

Postęp technologiczny i preferencje klientów sprawiają, że sprzedaż detaliczna ulega zmianom. Jakich modyfikacji możemy się spodziewać w najbliższych latach? Przeczytaj artykuł i dowiedz się: w jakich obszarach handlu będzie rozwijała się sztuczna inteligencja czy wirtualna […]