Niemcy przeznaczą rekordowe kwoty na obronność w 2024 r.

Niemcy planują zwiększyć swój budżet obronny do rekordowej kwoty w przyszłym roku, czyli do 51,8 mld EUR. Osiągną tym samym cel NATO, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. z PKB na wojsko – przekazał w poniedziałek Bloomberg.

Morris MacMatzen / Reuters / Forum

Kwota przewidziana na 2024 r. jest o 1,7 mld EUR wyższa niż obecny budżet na obronność. Dodatkowe 19,2 mld EUR ze specjalnego funduszu utworzonego po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, zwiększy w przyszłym roku niemieckie wydatki na inwestycje wojskowe do 71 mld EUR.

Obronność kosztem innych sektorów

Rząd kanclerza Olafa Scholza priorytetowo traktuje wydatki na obronność w przyszłorocznym budżecie. Pozostałe ministerstwa będą musiały ciąć koszty, po tym, jak w 2022 r. przywrócono konstytucyjny limit nowych pożyczek euro.

Ambitny cel NATO

Niemcy zwiększyły swój budżet obronny na niedługo przed szczytem NATO w Wilnie. Członkowie sojuszu prawdopodobnie wyrażą zgodę na zainwestowanie minimum 2 proc. PKB w swoje siły zbrojne. Niektórym państwom członkowskim osiągnięcie tego celu może zająć kilka lat.

© ℗

Podpis: skib/, Bloomberg

Previous Article

Regionalny wyrób olimpiadopodobny

Next Article

Turcja chce być jastrzębia. Podwyżka stóp do 15 proc. to dopiero początek

You might be interested in …

Ceny ropy naftowej w górę po ataku na Izrael

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ opublikowano: 2023-10-09 11:02 Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na sporym minusie – była to jedna z największych w tym roku tygodniowych przecen i największa zniżka od marca. Posłuchaj Zostań […]