Niemcy mogą uniknąć recesji zimą

Niemiecka gospodarka była w stagnacji w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego PKB w skali całego 2022 r. wzrósł o 1,9 proc., co może oznaczać, że największa europejska gospodarka może uniknąć recesji w zimie.

Fot. Achim Scholty/Pixabay

Wzrost produktu krajowego brutto w Niemczech w ubiegłym roku o 1,9 proc. przekracza wcześniejsze prognozy Reutersa, które zakładały 1,8 proc.

Coraz częściej pojawiają się sygnały, że gospodarka niemiecka, która wzrosła w trzecim kwartale może uchronić się przed niebezpiecznym spowolnieniem. Zagrożeniem były spadki dostaw energii z Rosji po inwazji na Ukrainie.

Deficyt budżetowy rządu federalnego wyniósł 2,6 proc. PKB w 2022 r. i był niższy niż w poprzednich latach – w 2021 r. osiągnął poziom 4,6 proc.

Według danych Banku Światowego w 2021 r. niemiecki PKB wyniósł 4,26 bln dolarów.

© ℗

Previous Article

Dolar najtańszy od czerwca 2022, USDPLN spada poniżej 4,32 zł

Next Article

Europejski rynek akcji nadal rośnie

You might be interested in …

Aston Martin drożeje dwucyfrowo dzięki Chińczykom

Akcje Aston Martin Lagonda Global Holdings drożały w czwartek nawet o 25 proc. po wiadomości, że chiński Geely Automobile Holding zamierza podwoić zaangażowanie w brytyjską spółkę i zostanie jej trzecim pod względem wielkości inwestorem, informuje Bloomberg. Kurs Aston Martin rośnie obecnie […]

Ropa WTI najdroższa w tym roku, a Brent od stycznia

opublikowano: 2023-08-09 21:51 Ropa zdrożała w środę drugą z rzędu i czwartą z pięciu ostatnich sesji. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl Wzrost ceny ropy w środę tłumaczono rosnącą obawą, […]