NATO intensyfikuje patrole na Morzu Bałtyckim w związku z uszkodzeniami infrastruktury podmorskiej

PAP

opublikowano: 2023-10-19 19:34

NATO poinformowało w czwartek, że intensyfikuje patrole na Morzu Bałtyckim w związku z niedawnymi zniszczeniami infrastruktury podmorskiej w regionie.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

“Zaostrzone środki obejmują dodatkowe loty obserwacyjne i rozpoznawcze, w tym przy użyciu morskich samolotów patrolowych, samolotów NATO AWACS i dronów. W ten obszar wysyłana jest także flota czterech natowskich niszczycieli min” – oznajmiło NATO w komunikacie.

NATO podjęło tę decyzję w konsekwencji uszkodzenia kabla telekomunikacyjnego łączącego Szwecję i Estonię oraz gazociągu Balticconnector, łączącego Finlandię z Estonią. Obydwa wydarzenia miały miejsce w tym samym czasie, w pierwszej połowie tego miesiąca.

„Nadal uważnie monitorujemy sytuację i pozostajemy w bliskim kontakcie z członkami naszego Sojuszu, Estonią i Finlandią oraz naszym partnerem, Szwecją” – przekazał rzecznik NATO Dylan White.

“NATO będzie w dalszym ciągu dostosowywać swoją pozycję morską na Morzu Bałtyckim i podejmie wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo członkom Sojuszu” – podkreślił.

Previous Article

Szef Fed Powell nie wykluczył kolejnych podwyżek stóp

Next Article

Jaki odsetek kontrahentów nie dotrzymuje obietnic

You might be interested in …

W Orlenie powstał system wielopaliwowy Multifuel

Jak poinformował w czwartek Orlen, “pomyślnie zakończyły się testy prototypowego zespołu kogeneracyjnego o mocy 1MW, wyposażonego w system wielopaliwowy Multifuel, umożliwiający produkcję energii elektrycznej i ciepła z wykorzystaniem wodoru, gazu ziemnego lub ich mieszanki”. “Prototyp […]

10 spółek z GPW polecanych ma maj 2023 r.

Piotr Chatkowski Kwiecień był bardzo udany dla inwestujących na GPW – WIG urósł o 11 proc. i z nawiązką odrobił straty poniesione w marcu. Maj zaczął się od licznych ostrzeżeń bazujących na historycznej prawidłowości: ten […]