Nastroje inwestorów z Eurolandu nadal się poprawiają

Styczeń jest trzecim z rzędu miesiącem z poprawą nastrojów inwestorów ze strefy euro. Mierzący je wskaźnik jednak nadal pozostaje w ujemnym obszarze, informuje Reuters.

Opracowywany przez grupę badawczą Sentix wskaźnik nastrojów wzrósł w oszacowaniu na styczeń do -17 pkt z -21 pkt w grudniu. To najwyższa wartość indeksu od czerwca 2022. Odczyt okazał się nieco lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wartość na poziomie -18,0 pkt.

Indeks oczekiwań wzrósł natomiast do -15,8 pkt z -22,0 proc. miesiąc wcześniej, wchodząc na najwyższy pułap od lutego zeszłego roku. Poprawie uległ też wskaźnik bieżącej sytuacji rosnąc do -19,3 pkt z -20,0 pkt w grudniu.

Mimo obserwowanej poprawy, pozostając w obszarze ujemnych wartości wskaźniki potwierdzają wyzwania jakie stoją przed gospodarką Eurolandu. Nadal największymi czynnikami ryzyka pozostają inflacja i wzrost kosztów finansowania zewnętrznego wraz z kolejnymi podwyżkami stóp przez EBC.

© ℗

Previous Article

Spadły oczekiwania wobec Fed

Next Article

Strefa euro: stopa bezrobocia w XI zgodna z oczekiwaniami

You might be interested in …

Nastroje niemieckich konsumentów uległy pogorszeniu

W oszacowaniu na lipiec 2023 r. indeks nastrojów panujących wśród niemieckich konsumentów osłabił się na skutek obaw związanych z gospodarką i spadkiem realnych dochodów, informuje Reuters. fot. Bloomberg Opracowywany przez instytut badań gospodarczych GfK wskaźnik spadł do -25,4 pkt […]

Borys interweniuje ws. złotego. Kurs się umocnił

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg opublikowano: 2023-09-13 12:04 Paweł Borys, szef PFR i doradca premiera Mateusza Morawieckiego stwierdził, że rząd dysponuje narzędziami, które mogą umocnić złotego z powrotem do „optymalnego” poziomu. Cytowany przez agencję Bloomberg Borys powiedział, że […]