Największy tygodniowy wzrost rentowności Bundów od lipca

opublikowano: 2023-10-20 13:19

Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec, uważanych za benchmark długu strefy euro, zmierza do zakończenia tygodnia największym wzrostem o pierwszych dni lipca, informuje Reuters.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rentowność Bundów rośnie wraz z rentownością długu USA. W czwartek rentowność obligacji 10-letnich USA doszła do 5,0 proc. po raz pierwszy od lipca 2017 roku. W piątek rentowność Bundów dochodziła do 2,94 proc. Obecnie wynosi 2,923 proc. Przez tydzień wzrosła o prawie 20 pkt. bazowych. Ostatni raz taką zwyżkę notowano w pierwszych dniach lipca tego roku.

Rentowności rosną, bo inwestorzy spodziewają się utrzymania przez banki centralne wysokiego poziomu stóp procentowych przez długi czas. W czwartek podczas wystąpienia w Klubie Ekonomicznym Nowego Jorku szef Fed Jerome Powell mówił, że gospodarka USA nadal wymaga trudniejszych warunków pożyczania pieniędzy. Analitycy oczekują, że w przyszłym tygodniu Europejskie Bank Centralny nie zmieni wysokości stóp procentowych jednak podtrzyma zamiar utrzymania ich na wysokim poziomie przez dłuższy czas pomimo ryzyka pogorszenia sytuacji gospodarczej.

Mark Dowding, szef inwestycji w RBC BlueBay Asset Management powiedział Reutersowi, że „obecnie to USA nadal ustala kierunek na globalnych rynkach”.

– Rentowności w Europie podążają za tym, ale nadal pokazują mniejszą betę wobec amerykańskich odpowiedników – dodał.

Previous Article

PKO BP: w kolejnych miesiącach sprzedaż detaliczna wzrośnie

Next Article

Odżywają obawy przed nowym wyścigiem nuklearnym między USA a Rosją

You might be interested in …

Prezes NBP: nie będziemy mieli recesji

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej, że nie zakłada, aby w Polsce doszło do recesji. Jak dodał, projekcje NBP wskazują, że do recesji nie dojdzie. Adam Glapiński Michal Dyjuk / Forum Zobacz także “Nasze […]

Lekka poprawa koniunktury na koniec roku

Nastroje w przedsiębiorstwach są słabe, ale lekko poprawiły się pod koniec 2022 r. Wyniki badań ankietowych za grudzień pokazują, że ocena koniunktury w tym miesiącu była nieco lepsza niż w listopadzie. Nastroje w gospodarce są […]