Największy spadek zysków TSMC od prawie pięciu lat

Przychody TSMC spadły w porównaniu z rokiem poprzednim o 14,6 proc. do 560,56 mld dolarów tajwańskich (17,3 mld USD). Roczny zysk z kolei był mniejszy o 24,87 proc., na poziomie 211 mld dolarów tajwańskich. Mimo, że to najniższy wynik od pierwszego kwartału 2019 r., wyniki przewyższyły prognozy analityków na poziomie 195,5 mld dolarów tajwańskich.

“Nasza działalność była wspierana przez silny wzrost naszej wiodącej w branży technologii 3-nanometrowej i wyższy popyt na technologie 5-nanometrowe, częściowo kompensowany przez trwającą korektę zapasów klientów” – przekazała firma w raporcie o zyskach.

TSMC, który produkuje czipy m.in. dla Nvidii i Apple, wierzy, że popyt na elektronikę powróci, mimo nierównomiernego odbicia gospodarczego w Chinach. Firma spodziewa się wydać 32 mld USD na rozwój i modernizację mocy produkcyjnych w 2023 r. Analitycy oczekiwali 30,5 mld USD wydatków kapitałowych.

“Dostrzegamy wczesne oznaki stabilizacji popytu na rynku komputerów osobistych i smartfonów. To dwa największe segmenty działalności TSMC. Chcemy przekazać, że 2024 r. będzie rokiem bardzo zdrowego wzrostu” – oświadczył szef firmy C. C. Wei.

Spółka liczy na stały boom na produkcję czipów do szkolenia usług AI. Firmy tech na całym świecie – od USA po Chiny – usiłują się prześcignąć w budowie narzędzi sztucznej inteligencji, które wymagają wysokiej klasy półprzewodników, które z kolei zapewnia w dużej mierze TSMC.

Previous Article

Santander podniósł rekomendację dla Allegro

Next Article

Mapa GPW: Pepco, Rafako, Road Studio, Synektik i 11 bit studios w centrum uwagi

You might be interested in …

Także biodegradowalny plastik jest szkodliwy dla ryb

PAP opublikowano: 2023-10-22 13:30 Choć nie są tak szkodliwe, jak typowe plastiki – to również “ekologiczne” tworzywa wpływają na zachowanie ryb, powodując zaburzenia. Znaczenie mogą mieć użyte surowce, których wykorzystanie, zdaniem naukowców, wymaga odpowiednich regulacji. Posłuchaj […]

SDS Optic przymierza się do USA

Tegoroczni newconnectowi debiutanci nie przynieśli kokosów inwestorom. Notowania większości z szesnastu spółek, które w mijającym roku weszły na alternatywny parkiet warszawskiej giełdy, w debiutanckich sesjach świeciły na czerwono, a potem nie odrabiały strat. Są jednak […]