Najważniejsze gospodarcze wydarzenia 2022 roku

Chcesz regularnie dostawać podsumowanie najważniejszych wydarzeń?

Artykuł pierwotnie ukazał się jako newsletter redaktora naczelnego Pulsu Biznesu. W każdy piątek podsumowuje on najważniejsze wydarzenia gospodarcze wskazując najciekawsze teksty tygodnia. Chcesz być dobrze poinformowany – zostań subskrybentem:

Saudyjczycy w Gdańsku, Rosjanie w Kazachstanie

Tradycyjnie pierwszy numer “PB” w roku poświęciliśmy prognozom. „Gospodarka w cieniu inflacji” — już na pierwszej stronie przestrzegaliśmy, że wyzwaniem będą rosnące ceny, ale przyznaję — skala problemu była niedoszacowana. W polskim biznesie najważniejszym wydarzeniem było podpisanie umowy, na mocy której Saudi Aramco, największy na świecie producent ropy, został udziałowcem rafinerii w Gdańsku, MOL przejął stacje Lotosu, sprzedając Orlenowi w zamian stacje na Słowacji i Węgrzech, a polski prywatny Unimot przejął terminale paliwowe.

W Kazachstanie doszło do zamieszek stłumionych interwencją wojsk rosyjskich, a my opisaliśmy, jak sobie w takich warunkach radzi polski biznes. Zbiegło się to z tym, że rynek zaczął wyceniać ryzyko ataku Rosji na Ukrainę. Niestety — czas pokazał, że inwestorzy się nie pomylili.

Opisaliśmy, jak firma zatrudniająca ponad 1 tys. pracowników upadła w jeden dzień. Wystarczyła jedna kontrowersyjna decyzja skarbówki. W jeszcze większych tarapatach znalazł się Robert N., znany prawnik, założyciel kancelarii wyspecjalizowanych w kryzysach, któremu prokuratura zarzuciła udział w stworzeniu piramidy finansowej. Warto także przypomnieć rodzącą się bursztynową gorączkę na Lubelszczyźnie.

Z okazji 25. urodzin „Pulsu Biznesu” nagraliśmy PB SPIN, czyli inspirujące wystąpienia wybitnych przedsiębiorców, w których opowiadają o historiach sukcesów i trendach. Wciąż aktualne — zapraszam do oglądania.

Slava Ukraini

24 lutego Rosja znów zaatakowała Ukrainę, rozpoczynając regularną wojnę. Po tygodniu Kijów miał być rosyjski. Minęło 309 dni, a nasi sąsiedzi nie tylko się nie poddali, ale kontrofensywę prowadzą wręcz z sukcesami. Agresja Rosjan zmieniła nasze życie — od wielu miesięcy angażujemy czas, energię i pieniądze w pomaganie Ukraińcom, polskie firmy przeznaczają setki milionów na pomoc, wycofywały się z Rosji, nie zważając na ponoszone straty. Rozpoczął się też proces uniezależniania Europy od rosyjskiej ropy i gazu.

Zanim doszło do tego tragicznego wydarzenia, w polskim biznesie działy się ciekawe rzeczy. Sebastian Kulczyk wystawił na sprzedaż autostradę A2. Wciąż jej nie sprzedał.Rafał Brzoska zdecydował się wejść do branży spożywczej — zainwestował w Bakalland.

Jednym z hitów miesiąca były opisane przez nas problemy, z jakimi borykają się sklepy internetowe. Obroty rosną, ale tylko garstka jest zyskowna.

Wiele emocji wywołał także powrót do biznesu Roberta Zagożdżona, twórcy upadłych spektakularnie sprzedawców energii.

Wojna na sankcje

W marcu najbardziej zajmowały nas gospodarcze konsekwencje wojny. Na rynkach było bardzo nerwowo, a politycy debatowali o tym, jak sankcjami skłonić Rosję do zaprzestania agresji. Początkowo sięgali po takie, które miały nie zaboleć reszty Europy, ale czas pokazał, że nie było sensu być delikatnym… Tydzień po ataku pierwsze firmy zaczęły zawieszać działalność w Rosji. Stworzyliśmy ich listę, ale szybko przestaliśmy nadążać z aktualizacją. Naprawdę wszystkim przedsiębiorcom, którzy przedłożyli etykę nad zyski, należą się słowa uznania i wsparcie.

Do Polski, przez czeską Renomię, wszedł czwarty co do wielkości na świecie broker ubezpieczeniowy. Przejął firmę z Torunia.

Z PKO BP masowo odchodzili kluczowi menedżerowie, osieroceni po wymieceniu z zarządu największego banku drużyny Zbigniewa Jagiełły. Jak łatwo się domyślać, rynek wchłaniał ich natychmiast.

Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać platformy obrotu kryptowalutami. Impulsem był niezbyt mądrze skonstruowany państwowy rejestr.

Bankructwo legendy i wykupienie oligarchy

Na początku miesiąca zbankrutował Pol-Mot Holding, firma, która sprowadziła do Polski „malucha”, największy akcjonariusz Ursusa. To właśnie upadek producenta ciągników pociągnął spółkę na dno.

Nasilała się presja na biznes, by zrywał związki z Rosją. Ugiął się Oleg Bojko, rosyjski oligarcha, który kontrolował firmę pożyczkową Vivus. Skorzystali na tym polscy menedżerowie pod wodzą Ewy Wernerowicz, którzy zrealizowali spektakularny wykup menedżerski.

Przejęcie mało znanej spółki E Net Production doprowadziło do dużej awantury między Media Markt a Media Expert.

W sądzie zatriumfowali frankowicze — po wygranej w dwóch instancjach spór przeniósł się do Sądu Najwyższego. W przełomowym wyroku stanął po ich stronie. Grzywna w wysokości 2 tys. zł zmusiła do zamknięcia działalności Andrzeja Żbikowskiego, który przez lata zajmował się likwidacją dziesiątek spółek z problemami.

Sołowow pożegnał Rosję

Maj zaczął się od mocnego spadku kursu bitcoina. Najpopularniejszej kryptowalucie szkodzi… popularność — to, że zaczęli w nią inwestować także inwestorzy instytucjonalni.

Michał Sołowow przez kilka tygodni musiał z zaciśniętymi zębami znosić wytykanie palcami, że jego Cersanit nie wycofał się z Rosji. W ciszy szukał kupca i w połowie maja ogłosił transakcję.

W podbramkowej sytuacji znalazła się firma Maga Foods, producent surówek warzywnych, która omyłkowo znalazła się na liście MSWiA firm objętych sankcjami.

W zgoła odmiennych nastrojach był Techland, największy polski producent gier, który pochwalił się doskonałymi wynikami sprzedaży nowej gry i opowiedział nam o planach.

W PKO BP emocje wzbudziła podwyżka, jaką pierwszy raz od sześciu lat dostali członkowie zarządu.

Prokuratura aresztowała Mieszka C. podejrzanego o oszukanie 350 obligatariuszy na prawie 50 mln zł. Podejrzany jeszcze kilka lat temu na konferencjach uczył „jak z powodzeniem prowadzić firmę”. W sprawie dotyczącej komunikatora Usecrypt sąd nakazał prokuraturze wznowienie śledztwa, wytykając śledczym błędy.

Come back GetBacku

Czerwiec to miesiąc, gdy ujawniliśmy kilka głośnych gospodarczych afer. Na pierwszą stronę PB — i to dwukrotnie — powrócił GetBack. Najpierw nasze dziennikarskie śledztwo ujawniło, że fundusz Abris, największy akcjonariusz, hojnie i po kryjomu wynagradzał prezesa Konrada Kąkolewskiego. Później opisaliśmy postępowanie prowadzone przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego, które mogło doprowadzić do odebrania licencji audytorskiej spółce Deloitte za rzekome zaniedbania przy badaniu GetBacku. Sprawa wciąż w toku.

Szef grupy PSB, największej sieci hurtowni i marketów budowlanych w Polsce, kierował gangiem, który wyłudził co najmniej 100 mln zł VAT — uznała prokuratura.

Opisaliśmy także wojnę spadkobierców Wojciecha Hajduka o wartego ponad 1 mld zł pieczarkowego giganta.

Ujawniliśmy także kontrowersyjne ruchy na rynku kapitałowym Wojciecha Iwaniuka, kierującego agencją Inner Value.

Ale nie samymi aferami żyliśmy w czerwcu. Grupa Pracuj.pl za ponad 500 mln zł przejęła firmę w Niemczech, dzięki czemu weszła na tamten rynek pracy. Kolejne technologiczne perełki miał wyhodować fundusz założony przez znanych przedsiębiorców: Januarego Ciszewskiego, Mariana Owerkę, Tomasza Misiaka, Tomasza Gołębiewskiego i Ryszarda Chmurę. W grudniu okazało się, że nic z tego nie wyszło.

Sądowy wyrok zakończył dwuletnią batalię między Asseco a Comarchem o to, kto będzie utrzymywał główny system ZUS.

Ulice polskich miast były w tym roku regularnie zalewane billboardami z religijnymi i antyaborcyjnymi kampaniami. Finansuje je fundacja Mateusza Kłoska, a my opisaliśmy, jak ekspresowo rozwija się jego firma Eko Okna.

Koło nosa przeszła nam ogromna, warta 2 mld EUR, inwestycja chińskiego producenta baterii do elektrycznych aut.

Jako pierwsi przeprowadziliśmy wywiad z nową minister finansów. Z perspektywy czasu można ocenić jej zapowiedzi.

Opublikowaliśmy też wyniki badania, które wskazało najlepsze pod względem jakości obsługi banki w Polsce.

Klub jednorożców i zapchane porty

W Polsce wystartowała organizacja Endeavor, która pomaga rozwijać jednorożce, czyli spółki technologiczne wyceniane na ponad 1 mld USD. Do Polski ściągnęła ją grupa znanych przedsiębiorców.

Japońska firma Daikin rozpoczęła budowę fabryki pomp ciepła pod Łodzią. Zainwestuje ponad 300 mln EUR. Pod Olsztynkiem Ptak chce zbudować przeogromny park rozrywki. Nie brakuje obaw o to, jak może to zmienić naturalną krainę.

Tymczasem Columbus, największy gracz na rynku fotowoltaiki, rozpoczął wojnę o prowizje z byłymi sprzedawcami.

Narastały kolejki w polskich portach. By udrożnić transport ukraińskiego zboża i węgla, rząd przygotował ustawę, która odbiła się na planach innych firm.

W branży finansowej ogromne emocje wzbudziła nowelizacja przepisów dotyczących ratowania banków przed upadłością. Emocje wywołała nie tylko treść przepisów, ale także to, że zmianę wprowadzono ustawą… węglową. Do dziś nie wiadomo po co ta zmiana.

Globalni giganci rzadko chwalą się wynikami lokalnych oddziałów, dlatego duże zainteresowanie wzbudził nasz tekst o wynikach i planach rozwoju Amazona. Rośnie nad Wisłą szybciej niż Allegro.

Karuzela w PKO BP i kuszenie Norwegów

Po 10 miesiącach stanowisko prezesa PKO BP straciła Iwona Duda. Zastąpił ją Paweł Gruza, który przeszedł z KGHM. Oto kulisy tej roszady:

Francuski Credit Agricole zrezygnował z przejęcia Getin Noble Banku. To oznaczało wyrok śmierci dla banku Leszka Czarneckiego. Został wykonany 30 września, gdy przymusowo przejął go BFG.

Do aresztu trafił Cezary Jarząbek, bohater kilkuodcinkowego dziennikarskiego śledztwa PB. W innej sprawie aresztowano Krzysztofa Zalewskiego, działającego bez rozgłosu kontrowersyjnego inwestora giełdowego.

Wielkimi krokami zbliżało się uruchomienie gazociągu Baltic Pipe i trwały trudne negocjacje z potencjalnymi dostawcami. Norwegów kusiliśmy opcją wejścia w budowę morskich farm wiatraków.

Do Polski wszedł największy chiński koncern motoryzacyjny.

Danina Sasina i rajskie życie oszusta

Polska jest na krótkiej liście tajwańskiego producenta baterii do e-aut. Może do nas trafić inwestycja warta 8 mld USD, ale przede wszystkim przełomowa technologia.

Wojtek Kurowski to biznesmen z branży condohoteli, który na Instagramie regularnie chwali się egzotycznymi podróżami i wizytami w drogich restauracjach w towarzystwie celebrytów. Do tego obrazka dodaliśmy tło — robi to na koszt inwestorów, z którymi się nie rozliczył.

W Sejmie zawiązał się nieoczekiwany sojusz Solidarnej Polski z Lewicą, który zaowocował bardzo niekorzystnymi zmianami prawa dla branży pożyczkowej. Historia procedowania projektu ustawy antylichwiarskiej to temat na pracę magisterską.

Pod koniec miesiąca z projektem dodatkowego opodatkowania firm wyszedł wicepremier Jacek Sasin. Powszechna krytyka tego szkodliwego projektu na szczęście go powstrzymała, ale kursy giełdowych spółek mocno spadły, co oznacza, że miliony Polaków inwestujące za pośrednictwem PPK, TFI czy OFE straciły sporo pieniędzy na tej politycznej rozgrywce. Rząd wycofał się na szczęście także z innego niemądrego przepisu — resort klimatu zmienił rozporządzenie niekorzystne dla branży fotowoltaicznej.

Od dwóch lat czytelnicy PB czytają nie tylko teksty najlepszych dziennikarzy ekonomicznych, ale także analizy makro i sektorowe zespołu ekonomistów. We wrześniu opublikowaliśmy raport o wpływie sportu na PKB. Gorąco polecam:

Narodziny VeloBanku i chińskie gry

Październik zaczęliśmy wywiadem z prezesem VeloBanku, czyli banku, który powstał na zgliszczach Getin Noble Banku przejętego przymusowo przez BFG. Adam Marciniak nakreślił śmiałe plany. W Idea Banku, także należącym niegdyś do Leszka Czarneckiego, do gry mocno wszedł syndyk. Pozwał spółkę niegdyś najbogatszego Polaka, domagając się ponad 0,5 mld zł.

Jako pierwsi ujawniliśmy, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami w podatku Belki. Dla jednych będą korzystne, dla innych nie.

Tencent, chiński gigant z branży gier wideo, rozpycha się w Polsce. Przejął już siedem firm.

Tymczasem w notowanej na giełdzie spółce Movie Games doszło do ostrego konfliktu. Trwał kilka tygodni i zdołował kursy.

Rozmawialiśmy też z dwoma znanym przedsiębiorcami z branży odzieżowej. Igor Klaja, twórca marki 4F, opowiedział nam o tym, jak szykuje się na trzy chude lata i dlaczego wycofał się z inwestycji w znany sklep internetowy. Marcin Grzymkowski, który dorobił się fortuny na eObuwiu, opowiedział nam, jak zamierza inwestować w strat-upy, których w portfelu ma coraz więcej.

Opisaliśmy też, jak na rynku aluminium etyka przegrywa z biznesem. Gracze, którzy zrezygnowali z kupowania surowców w Rosji, cierpią, bo unijne rynki zalewają Turcy, którzy oporów przed kupowaniem od zbrodniarzy nie mają.

Ruszyliśmy z projektem, który ma przygotować plan gospodarczej odbudowy Ukrainy. Zaczęliśmy od analizy mocnych i słabych stron naszego sąsiada oraz wskazania, gdzie jest największy potencjał dla polskich firm.

Bessa stulecia i fuzja mecenasów

W październiku prokuratorzy zatrzymali Tomasza Misiaka, Macieja Wituckiego i trzech innych przedsiębiorców. Sądy odrzuciły wnioski o areszt, uznając zarzuty za dęte, a w listopadzie Tomasz Misiak w obszernym wywiadzie wyjaśnił kulisy sprawy. Sporo w niej kontrowersyjnych ruchów śledczych.

Firma Michała Sołowowa dostała 32,5 mln EUR kary za udział w europejskim kartelu.

Dwie czołowe polskie kancelarie prawnicze postanowiły się połączyć.

Obligacje skarbowe powszechnie uznawane są za bardzo bezpieczną inwestycję. Ten rok boleśnie udowadnia, że tak nie jest — wartość inwestycji topnieje w tempie znanym dotychczas z rynku akcji. Skąd ta bessa stulecia? W USA z hukiem pękła bańka na rynku nieruchomości, przez wielu również uznawanego za bezpieczny. Kluczowe dla inwestorów jest pytanie, co będzie dalej, w co inwestować teraz. Zapraszam do naszego serwisu z prognozami i radami — czytaj i zarabiaj.

Ministerstwo Finansów wyszło z kolejną korzystną dla inwestorów zmianą prawa. Chce umożliwić kompensowanie zysków i strat z różnych inwestycji.

Ustawianie przetargów i przejmowanie nieruchomości upadłych firm za bezcen. Prawie 85 mln zł szkód dziewięciu różnych upadłych firm. A ponadto — skorumpowany sędzia, ścigany listem gończym radca prawny, mały świadek koronny oraz syndyk, która twierdzi, że była słupem drugiego syndyka. Tak można streścić akt oskarżenia w sprawie wielkiej afery upadłościowej, który wpłynął do warszawskiego sądu. Dotarł do niego PB.

Odlot prezesa i 100 mln zł utopione w Chorwacji

Grudzień świeżo mamy w pamięci, więc tylko krótko wskażę najciekawsze wydarzenia. Ze stanowiska prezesa LOT-u wyleciał Rafał Milczarski. Niech najlepszym zaproszeniem do lektury tekstu o kulisach dymisji będzie to, że kluczowe znaczenie miało w niej… kolano prezesa PiS.

Z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odszedł najbliższy współpracownik przewodniczącego. To znaczący ruch. Do zarządu PKO BP natomiast wszedł bardzo znany na rynku bankowiec. Nowego szefa ma także PwC Polska. Zespół menedżerów kompletuje w Polsce Saudi Aramco. Sporo w nim znanych nazwisk.

Ponad 170 osób skusiło się na inwestycję w wakacyjne apartamenty w Chorwacji. Zainwestowali 100 mln zł, apartamenty nie powstały, obiecanych zysków brak, podobnie jak majątku w firmie, które pieniądze zebrała.

Fabrykę aut elektrycznych za 1 mld EUR zbuduje w Polsce Mercedes.

I tym optymistycznym wydarzeniem zakończę podsumowanie roku 2022. Gdyby Ci jeszcze było mało, to zapraszam na podcast, w którym dziennikarze PB oceniają, co było hitem, kitem i największym zaskoczeniem roku. Szukaj Pulsu Biznesu do słuchania w swojej aplikacji muzycznej lub podcastowej albo posłuchaj na stronie:

Dziękuję za kolejny wspólny rok. Mam nadzieję, że Puls pomógł Ci prowadzić biznes i inwestować. Dziękuję, że nas wspierasz, wykupując subskrypcję – najlepszą ofertę znajdziesz tu:

W Nowym Roku życzę:

Przedsiębiorcom — ambitnych wizji

Politykom — przyzwoitości

Wszystkim — nadziei i powrotu normalności

Previous Article

Ryzyko pozostanie drogie

Next Article

Bank centralny Tunezji podniósł główną stopę procentową o 75 punktów bazowych

You might be interested in …

Wall Street nadal nie wie co zamierza Fed

Inwestorzy z amerykańskich rynków akcji liczyli na to, że po podwyższeniu w środę stóp procentowych najwyżej od 22 lat Fed zasygnalizuje, czy to już koniec cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Konferencja szefa banku centralnego po decyzji […]

Orlen chce miliardów od Czechów

Orlen Unipetrol, czeski holding rafineryjno-petrochemiczny, to jedyny przetwórca ropy naftowej w kraju i właściciel m.in. największej sieci stacji benzynowych. Od 2005 r. należy do grupy Orlen, a od 2018 r. jest stuprocentową własnością płockiego koncernu. […]