Najnowsze dane o inflacji. „Ceny stoją w miejscu”

Zgodnie z szybkimi wyliczeniami inflacja wyniosła w sierpniu 10,1 proc. Tak wynika z najnowszych danych GUS.

Inflacja w sierpniu wyniosła 10,1 proc. 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2023 r. wzrosły rdr o 10,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na tym samym poziomie – podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt był zgodny z szacunkiem flash.

Z nowych wyliczeń GUS wynika, że rok do roku najszybciej rosły ceny energii, czyli prądu i gazu. Podrożały o aż 13,9 proc. rok do roku. Z tego prąd poszedł w górę o 22,3 proc. rdr, gaz o 15,1 proc., a energia cieplna o 36,1 proc. Energia cieplna i prąd drożały najszybciej z wszystkich cen.

Z wyliczeń wynika, że patrząc miesiąc do miesiąca ceny nie rosną już od maja.

Obniżenie stóp procentowych 

7 września prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński wystąpił na konferencji prasowej, na której odniósł się m.in. do ostatniej obniżki stóp procentowych. Glapiński zapewnił, że kurs złotego jest odpowiedni.

Adam Glapiński od przebicia poziomu 10 proc. w dół uzależniał decyzję o obniżce stóp procentowych. Ostatecznie poziom dwucyfrowy nie okazał się przeszkodą, żeby zejść ze stopami we wrześniu o aż 0,75 pkt proc. Monitoring cen NBP we wrześniu miał wykazać że już jest poniżej 10 proc., o czym prezes powiedział na wspomnianej konferencji prasowej.

KW/MP

Źródło zdjęcia: Inflacja w sierpniu wyniosła 10,1 proc. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Czytaj dalej:

Previous Article

Spokojne zachowanie kontraktów

Next Article

Fernando Santos był zaskoczony tym, co zastał w reprezentacji Polski. Nie potrafił tego zrozumieć

You might be interested in …

Świat bez religii, Polska bez katolicyzmu ?

W związku z tym co się dzieje ostatnio w sferze publicznej, a szczególnie w sferze medialnej “kreatywności”, chciałbym poświęcić kilka kolejnych notek kwestii religijności, bo to jest kwestia kluczowa, jeśli chodzi o wiarygodną interpretację wydarzeń. […]