Najlepsze i najgorsze spółki na GPW w 2022 r.

WIG zakończył rok stratą największą od 2011 r. i trzecią największą w tym stuleciu, szósty rok z rzędu debiutów było mniej niż wycofań (a nie licząc transferów z NewConnect pierwszy raz w historii debiutu nie było ani jednego), ale nie znaczy to, że na akcjach w Polsce nie można było zarobić.

Po wybuchu wojny w Ukrainie swoje pięć minut miały spółki wytypowane na beneficjentów zaopatrzenia wojska (np. Lubawa i Pamapol). Widmo kryzysu energetycznego rozpaliło do czerwoności ceny surowców, w szczególności węgla, na czym zyskały Bumech i JSW, a pośrednio także transportowy OT Logistics. Ofensywa frankowiczów przyczyniła się do rekordów zysków i notowań Votum, a skok zmienności na rynkach finansowych ponownie przyciągnął inwestorów do XTB.

Żadna z tych spółek nie przyniosła jednak cierpliwym inwestorom tyle zysku, ile dały akcje Suneksu, producenta urządzeń dla branży odnawialnych źródeł energii. Firma, kierowana i kontrolowana przez Romualda Kalycioka urosła o 535 proc., bijąc trzykrotnie drugie w zestawieniu Votum.

Odkrycie:

Odkrycie:

Sunex, kierowany i kontrolowany przez Romualda Kalycioka, to zdecydowanie najlepsza inwestycja na GPW w 2022 r. Kurs rósł tak, jak rosły zyski, a w nowym roku firma zamierza się nimi podzielić ze wszystkim akcjonariuszami.

Fot. Dawid Markysz / EDYTOR.net

Kapitalizacja Suneksu urosła do około 460 mln zł, z czego jedną czwartą stanowią akcje znajdujące się w wolnym obrocie. To wciąż za mało, by wyróżniać się nawet w portfelu sWIG80 (spółka ma w nim ledwie 0,55-procentowy udział, niższy ma tylko siedem spółek) i przyciągnąć fundusze na tyle, by zajęły znaczącą pozycję w akcjonariacie. Średnie sesyjna obroty w 2022 r. były jednak całkiem spore – sięgały 2 mln zł. Po trzech kwartałach przychody firmy wynosiły 210 mln zł (+131 proc.), a zysk netto 27,4 mln zł (+407 proc.). Firma ma apetyt na więcej, bo zwiększa moce produkcyjne. Prezes Romuald Kalyciok w rozmowie z PB podkreślał, że zależy mu, aby firma była postrzegana jako dywidendowa – premia z zysku za 2021 r. była jednak skromna, bo wyniosła 0,1 zł na akcję.

Na dywidendę ostrzą sobie zęby także akcjonariusze Votum, spółki, która zajęła drugie miejsce w rankingu stóp zwrotu za 2022 r. Zawdzięcza to ofensywie frankowiczów, którym sądy przyznają rację w sporach z bankami. Przyciąga to do grupy Votum nowych klientów (w listopadzie napłynęło ich 1,2 tys.) i mnoży jej zyski. Po trzech kwartałach zysk netto wynosi 57,5 mln zł wobec 2,75 mln zł w analogicznym okresie 2021 r. Według analityków czwarty kwartał może być rekordowy.

Bliskiego rekordu odszkodowania domaga się od polskiego rządu spółka GreenX Metals, która za utracone korzyści i poniesione szkody związane z dwiema kopalniami żąda 4 mld zł. Sprawa toczy się przed Trybunałem Arbitrażowym i choć zapewne szybko się nie skończy, to część inwestorów postanowiła zagrać pod pozytywne rozstrzygnięcie i podpompowała w 2022 r. kapitalizację spółki o 180 proc. do ponad 430 mln zł.

Na niemal dwa razy więcej wyceniana jest inna górnicza spółka – Bumech (w najlepszym momencie roku było to nawet 1,3 mld zł), który zbiera owoce inwestycji w PG Silesia. Zysk netto spółki po trzech kwartałach sięga 292 mln zł (wobec 59 mln zł przed rokiem), a gra pod wyniki sprawiła, że walory spółki regularnie meldowały się w czołówce rankingu popularności wśród inwestorów indywidualnych.

Mniejszym wzięciem cieszą się akcje Sygnity, ale również w ich przypadku stopa zwrotu jest okazała. W czołowej dziesiątce znalazły się ponadto Arctic Paper, który wyraźnie poprawił wyniki dzięki sprzyjającej koniunkturze na rynku papieru i posiadaniu własnych źródeł prądu. Zdaniem analityków Trigona dzięki wysokiej dywidendzie trend wzrostowy na akcjach spółki powinien się utrzymać także w 2023 r.

Ci sami analitycy jednego z faworytów widzą w Spyrosofcie, wycenianej już na ponad 0,5 mld zł spółce technologicznej, której kurs systematycznie piął się w górę w 2022 r. Jest to jedna z ośmiu spółek, które w minionym roku przeszły z NewConnect na główny rynek GPW.

Najgorszą spółką w WIG okazała się firma New Tech Capital, która do czerwca 2022 r. nazywała się Invista. Nowa nazwa związana była ze zmianą profilu działalności – nowa ma polegać na stworzeniu urządzenia do samokontroli dla cukrzyków.

Inna ze spółek z branży ochrony zdrowia – Pure Biologics – zaliczyła załamanie pod koniec roku po nieudanej emisji akcji. Spółka biotechnologiczna pozyskała od inwestorów mniej, niż chciała – i na gorszych warunkach. Będzie musiała zrewidować plan badań.

W 2022 r. zeszło powietrze także z innych spółek biotechnologiczych: NanoGroup (miał problemy z dokapitalizowaniem), Mabionu (opadł entuzjazm związany z produkcją składnika szczepionki) i Molecure (skutek wycofania się partnera z umowy).

Głęboka przecena była odpowiedzią inwestorów na znaczące pogorszenie wyników Kernela, który ucierpiał po wybuchu wojny w Ukrainie. Po wyjściu z akcjonariatu PlayWaya i szybkim wyjściu z inwestycji przez Agio Smart Money FIZ urealniła się wycena SimFabricu, której dodatkowo zaszkodziło zablokowanie konta na platformie Steam. Globalna przecena spółek technologicznych zaciążyła na notowaniach Shopera, który na GPW pojawił się w 2021 r. w szczycie hossy na rynku pierwotnym.

Previous Article

Niedźwiedzie zamykają rok na Wall Street

Next Article

Świąteczny tydzień w Warszawie

You might be interested in …

Strateg Morgan Stanley nadal sceptyczny odnośnie rynku akcji

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg opublikowano: 2023-09-05 13:14 Michael Wilson, strateg banku Morgan Stanley nadal jest przekonany, że rynek akcji w Stanach Zjednoczonych jest przewartościowany, a oczekiwania inwestorów odnośnie dalszych wzrostów są nadmiernie optymistyczne. Posłuchaj Zostań subskrybentem i […]

Loando rośnie w Europie

Clar, globalny broker cyfrowy z siedzibą w Sztokholmie, który półtora roku temu kupił specjalizującą się w pośrednictwie finansowym i marketingu internetowym polską grupę Loando, kontynuuje zakupy w Europie. Przejął właśnie portugalską spółkę Comparamais od szwedzkiego […]