Najbardziej zakaźny wariant koronawirusa, XBB.1.5, może napędzić nową falę Covid-19

Nowy wariant koronawirusa, XBB.1.5, szybko staje się dominującym szczepem w USA; odpowiada już za ponad 70 proc. przypadków Covid-19 w północno-wschodniej części kraju – podał dziennik “Washington Post”.

Pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała XBB.1.5 za “najbardziej zakaźny” wariantu Omikronu. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób szacują, że zakażenie nim wzrosło z zaledwie 2 proc. przypadków na początku grudnia do ponad 27 proc. w pierwszym tygodniu stycznia.

Powołując się na swoje źródła „Washington Post” wyjaśnia, że silna mieszanka mutacji, ułatwia szerokie rozprzestrzenianie się wirusa. Obejmuje to też osoby, które były wcześniej zaszczepione lub zakażone.

“XBB nie ewoluował, ponieważ ludzie byli szczepieni. Bądźmy szczerzy, ewoluował dlatego, że ludzie byli zarażeni wieloma wirusami w tym samym czasie” – ocenił Vaughn Cooper, profesor biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie w Pittsburghu.

W opinii wirusologów XBB.1.5 nie wydaje się skuteczniej unikać przeciwciał niż jego poprzednicy. Szybciej się jednak replikuje. Władze apelują o przyjmowanie szczepionki przeciwko subwariantom Omikronu.

© ℗

Previous Article

Bezrobocie ani drgnie, inflacja spada. Za wcześnie jednak na szampana

Next Article

Polski jednorożec wchłania technologicznych konkurentów

You might be interested in …

Turcja podniosła w końcu stopy procentowe. Mniej niż prognozowano

Władze monetarne Turcji odeszły od nieortodoksyjnej walki z inflacją i zdecydowały się podnieść stopy procentowe. Podwyżka okazała się jednak niższa od oczekiwań – przekazał w czwartek Bloomberg. Bloomberg To było pierwsze posiedzenie banku centralnego odkąd szefową instytucji została Hafize Gaye […]

Czego brakuje w przepisach o kontroli trzeźwości

Nowelizacja Kodeksu Pracy, która przewiduje wyczekiwane przez przedsiębiorców przepisy dotyczące m.in. kontroli trzeźwości pracowników, czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Wspomniane rozwiązania wejdą w życie w ciągu 14 dni od […]