Na Wall Street wyraźne wzrosty po większym niż oczekiwano spadku inflacji

Wiadomość o większym niż oczekiwano spadku inflacji w USA w październiku wywołała we wtorek wzrosty na rynkach akcji. Dane umocniły przekonanie inwestorów, że Fed nie będzie już podwyższał stóp procentowych. Wzrosły natomiast oczekiwania co do obniżek stóp w przyszłym roku. Rentowności obligacji USA wyraźnie spadały, 2- i 10-letnich o ponad 20 pkt. bazowych, najmocniej od ośmiu miesięcy. Indeks dolara, pokazujący zmianę jego wartości wobec koszyka głównych walut, spadł najmocniej w tym roku. Optymizmu inwestorów nie zdołał zgasić Thomas Barkin, szef Fed w Richmond, który powiedział, że nie jest przekonany iż inflacja zmierza zdecydowanie w kierunku celu banku centralnego. Nie zdołał tego zrobić również szef Fed w Chicago, Austan Goolsbee, mówiąc o konieczności pokonania jeszcze dalekiej drogi zanim inflacja osiągnie pożądaną wielkość.

CME FedWatch Tool pokazał, że rynek widzi 99,8 proc. prawdopodobieństwo utrzymania przez Fed w grudniu stóp na dotychczasowym poziomie. Rynek kontraktów terminowych uwzględniał natomiast w cenach pierwszą obniżkę stóp już w maju i spadek benchmarkowej krótkoterminowej stopy o 1 pkt. procentowy w porównaniu z jej obecną wysokością do końca przyszłego roku.

Wzrosły kursy aż 94 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważał we wszystkich 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej drożały wrażliwe na zmianę stopy procentowej spółki nieruchomości (5,3 proc.) i użyteczności publicznej (3,9 proc.). Na dole tabeli znalazły się natomiast spółki ochrony zdrowia (0,7 proc.) i energii (0,5 proc.).

Drożały akcje 25 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones. Najmocniej rósł kurs Home Depot (5,5 proc.), właściciela sieci z artykułami budowlano-montażowymi, który opublikował lepszy niż oczekiwano raport kwartalny. Najmocniej taniejącym blue chipem był ubezpieczeniowy Travelers Cos. (-1,4 proc.).

Wzrosły kursy 75 proc. z prawie 3,5 tys. spółek wchodzących w skład Nasdaq Composite. Wśród 20 o największej kapitalizacji drożały akcje 19. Najmocniej rósł kurs Tesli (6,1 proc.). Dziesiątą sesję z rzędu wzrósł kurs Nvidii (2,1 proc.), która we wtorek ogłosiła nowe procesory dla centrów danych zoptymalizowane do zastosowania w sztucznej inteligencji.

Previous Article

Rynek ropy czeka na publikację danych o zapasach w USA

Next Article

Orlen odpowiada na potrzeby hutniczego giganta. Zarobi na tym miliardy

You might be interested in …

Google ogłasza nowe funkcje Barda. Rośnie konkurencja dla Chatu GPT

Oskar Nawalany [email protected] opublikowano: 2023-09-19 13:09 Spółka Alphabet ogłosiła, że jej generatywna sztuczna inteligencja, Bard, będzie zdolna do samodzielnego sprawdzania swoich odpowiedzi i analizowania danych użytkowników w Google, w staraniach firmy o dogonienie popularności Chatu GPT […]

Adob wpadł w holenderskie ręce

Adob to jedno z tych przedsiębiorstw, jakie masowo powstawały w Polsce zaraz po zmianie ustroju i wprowadzeniu gospodarki rynkowej. Firmę założył w 1990 r. Adam Nawrocki, a następnie przez ponad 30 lat jej szefował. Przedsiębiorca […]