Na Wall Street przetasowania przed nowym rokiem

Średnia Przemysłowa Dow Jones rosła na zamknięciu o 0,1 proc. S&P500 tracił 0,4 proc. Nasdaq spadał o 1,4 proc.

Na decyzje inwestorów z amerykańskich rynków akcji wpływały we wtorek rosnące rentowności obligacji USA oraz doniesienia z Chin, zarówno o znoszeniu kolejnych ograniczeń wprowadzonych z powodu epidemii, jak i o rosnącej liczbie zarażeń COVID-19. Na przebieg notowań wpływ miało także to, że są to ostatnie dni roku, skłaniające do sprzedaży akcji w celu obniżenia podatku, zmian w portfelu i zajęcia pozycji już na 2023 rok. Wzrost rentowności obligacji osłabił przede wszystkim spółki wzrostowe. Rosnący Invesco S&P 500 Equal Weight ETF, a także przewaga drożejących spółek w indeksie pokazały, że inwestorzy pozbywali się głównie akcji największych spółek. Przez całą sesję najmocniej przeceniona w S&P500 była Tesla (-11,4 proc.), co wiązano zarówno z doniesieniami o przerwach w pracy jej fabryki w Szanghaju jak i spadku liczby zarejestrowanych w Chinach aut spółki w tygodniu zakończonym 25 grudnia. Obawa o podaż iPhone’ów w związku z wstrzymaniem produkcji w fabryce w Chinach spowodowała także spadek kursu Apple do wartości z czerwca 2021 roku.

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

Na zamknięciu rosły kursy 62 proc. spółek z S&P500. Podaż przeważała jednak w 6 z 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej taniały spółki IT (-1,0 proc.), usług telekomunikacyjnych (-1,2 proc.) i dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-1,6 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty dóbr codziennego użytku (0,5 proc.), użyteczności publicznej (0,6 proc.) oraz energii (1,1 proc.), gdzie wsparciem był wzrost ceny ropy spowodowany oczekiwaniem na wyższy popyt w Chinach.

Wzrosła wartość 20 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones. Wśród najmocniej drożejących znalazły się telekom Verizon Communications (2,2 proc.) i koncern naftowy Chevron (1,3 proc.). a wśród najmocniej taniejących Apple (-1,4 proc.) i Walt Disney (-1,9 proc.).

Spadły kursy 65 proc. z prawie 3,7 tys. spółek wchodzących w skład Nasdaq Composite. Podobnie było wśród technologicznych blue chipów o największej wartości rynkowej. Spadła wartość wszystkich spółek z grupy FAANG, najmocniej Netflixa (-3,7 proc.), a najmniej Meta Platforms (-1,0 proc.).

© ℗

Podpis: Marek Druś

Previous Article

MFiPR: z unijnym dofinansowaniem jest realizowanych prawie 102 tys. inwestycji

Next Article

Port węglowy pozostanie państwowy

You might be interested in …

Bloomberg: Rosja planuje

PAP opublikowano: 2023-09-22 21:23 Władze Rosji planują zwiększenie wydatków na cele wojskowe o blisko 70 proc. do 10,8 bln rubli (ok. 112 mld dol.) – pisze w piątek Bloomberg, powołując się na projekt budżetu. Oficjalne wydatki […]

Inwestycje Azotów pod znakiem zapytania

Od połowy zeszłego roku Grupa Azoty przeżywa najtrudniejszy okres w swej historii. Także ostatni kwartał trudno zaliczyć do udanych. Przychody koncernu wyniosły w nim niespełna 3,08 mld zł, czyli mniej niż połowę sprzedaży sprzed roku […]