Na rynkach akcji w Europie zdecydowana przewaga popytu

Rosły kursy aż 93 proc. spółek z indeksu, a popyt przeważał we wszystkich jego 19 głównych segmentach. Dobrym nastrojom sprzyjało potwierdzenie w piątek wstępnych danych o inflacji w strefie euro w październiku, która była najniższa od lipca 2021 roku. Francois Villeroy de Galhau z Rady Prezesów EBC w swoim wystąpieniu w Paryżu mówił o przekonaniu w banku centralnym, że inflacja zmierza do celu. To umocniło przekonanie o zakończeniu cyklu podwyżek stóp. Rynek pieniężny po raz pierwszy uwzględnił w cenach ich obniżkę o pełne 100 pkt. bazowych w przyszłym roku. Rentowności obligacji państw strefy euro spadają w piątek, Bundów o ponad 7 pkt. bazowych do 2,52 proc., najmniej od końca sierpnia.

Największy popyt notują w piątek spółki nieruchomości (2,0 proc.), usług finansowych (1,7 proc.) i surowcowe (1,6 proc.). Najmniejsze wzrosty są w segmentach spółek technologicznych, telekomunikacyjnych (po 0,6 proc.) i medialnych (0,5 proc.).

Główne indeksy giełd w Londynie i Paryżu rosną o ok. 1 proc. We Frankfurcie DAX zwiększał wartość o 0,9 proc. i rosły kursy 39 z 40 niemieckich blue chipów. Najmocniej drożały akcje Siemens Energy (5,9 proc.), który dzięki wsparciu państwa i inwestorów może wyjść z wielomiesięcznego dołka spowodowanego problemami biznesu energetyki wiatrowej. Jako jedyny tanieje półprzewodnikowy Infineon Technologies (-0,1 proc.), którego akcje drożeją mimo to o ponad 15 proc. w tym tygodniu.

Previous Article

Inflacja w strefie euro najniższa od lipca 2021 roku

Next Article

PIE: dodatni bilans handlowy to przede wszystkim efekt spadku importu

You might be interested in …

Co czeka nas w metawersum

Trendbook Pulsu Biznesu i Radia357 Trendbook to pierwszy wspólny projekt Radia 357 i Pulsu Biznesu. To rozmowy z cenionymi przedsiębiorcami i menedżerami o trendach, które tu i teraz zmieniają to, jak żyjemy, pracujemy czy kupujemy. […]

Daly z Fed: nie można jeszcze ogłosić zwycięstwa nad inflacją

Mary Daly, przewodnicząca Banku Rezerw Federalnych (Fed) z San Francisco ostrzegła przed nadmiernym optymizmem odnośnie inflacji. Twierdzi, że jest zdecydowanie za wcześnie by cieszyć się z jej pokonania, informuje Bloomberg. Mary Daly Haiyun Jiang/Bloomberg W opinii Daly, ostatnie dane o […]