Na nowe biurowce trzeba będzie poczekać

Całkowita przestrzeń biurowa w Warszawie osiągnęła 6,2 mln m kw., z czego zaledwie ok. 70 tys. m kw. deweloperzy oddali od początku 2023 r. – wynika z najnowszych danych CBRE. W budowie pozostaje 240 tys. m kw. Od początku tego roku na rynku pojawiły się cztery nowe projekty o łącznej powierzchni 20,2 tys. m kw.

– Zauważalne odbicie podaży będzie widoczne w 2025 i 2026 r. Jednak wciąż nie będą to poziomy, do których przyzwyczaił nas rynek w ostatniej dekadzie. Co roku przybywać będzie po ok. 120-150 tys. m kw. – mówi Katarzyna Gajewska, dyrektor w dziale badań i analiz rynku w CBRE.

Według firmy Savills, największe budynki będące w budowie to The Bridge (Ghelamco, 47 tys. m kw.), Upper One (Strabag Real Estate, 35, 5 tys. m kw.) oraz Towarowa 22B (Echo Investment, 31,1 tys. m kw.).

Między styczniem a końcem września najemcy wynajęli w Warszawie łącznie 496,6 tys. m kw., co stanowi spadek o około 18 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku – wynika z danych Savillsa. Mimo to eksperci tej firmy zaobserwowali delikatny wzrost popytu z kwartału na kwartał (157,4 tys. m kw. w I kw., 165,2 tys. m kw. w II kw. i 174 tys. m kw. w III kw. tego roku).

Współczynnik powierzchni niewynajętej w Warszawie wyniósł na koniec września 2023 r. 10,6 proc. i spadł o 1,5 punktu proc. w ujęciu rocznym.

Według firmy Newmark wysokość czynszów w najlepszych biurowcach nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim kwartałem – wynoszą one 22-26 EUR za m kw. w centrum oraz 16-18 EUR za m kw. w lokalizacjach poza centrum. Eksperci Newmarka prognozują jednak, że rosnące wymagania wynikające ze stosowania w budynkach rozwiązań z zakresu ESG, mogą wpłynąć na wzrost czynszów w przyszłości. Najemcy jednak potrzebują takich powierzchni.

– Widzimy rosnące zainteresowanie firm wynajmem biur oferujących rozwiązania technologiczne i środowiskowe, które umożliwiają osiągnięcie efektywności energetycznej i optymalizację kosztów oraz wspierają realizację celów ESG – mówi Anna Szymańska, dyrektor działu powierzchni biurowych w Newmark Polska.

Previous Article

Obligacje korporacyjne już nie tak atrakcyjne

Next Article

Powerdot podpina się do Elocity

You might be interested in …

NCBR wstrzymało szybką ścieżkę. Firmy w potrzasku

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) 3 marca 2023 r. rozesłało do firm, których projekty zostały wybrane do dofinansowania w ostatnim rozdaniu programu Szybka ścieżka–Innowacje cyfrowe, wiadomość o zawieszeniu podpisywania umów o dofinansowanie na czas […]