W trzynastej edycji raportu „Od startupu do MŚP. Etapy rozwoju firm w Polsce” EFL wziął pod lupę cykl wzrastania przedsiębiorstw i porównał go do etapów rozwoju człowieka. Korzystając z takiej analogii przedstawiciele polskich mikro, małych i średnich firm określili, w jakiej fazie rozwoju znajduje się prowadzona przez nich działalność gospodarcza. Na podstawie tych danych w badaniu zidentyfikowanych zostało pięć rodzajów firm.
Od niemowlaka po dojrzałość
Niemowlak (11 proc. badanych) to przedsiębiorstwo działające na rynku krócej niż rok i zatrudniające mniej niż pięciu pracowników. Jak pokazuje badanie, najlepiej czuje się w obszarze wyspecjalizowanej oferty produktowej, z którą wyszedł na rynek. Natomiast nastolatek (18 proc.) to firma funkcjonująca najczęściej 1-2 lata i dająca pracę mniej niż 10 pracownikom. Atutami nastolatka najczęściej są konkurencyjna oferta i wysokie umiejętności dotyczące sprzedaży.
Studentem (15 proc. firm) określone zostało przedsiębiorstwo, które działa najczęściej od 6-10 lat. Takie firmy wyróżnia komunikatywność, wytrwałość i konsekwencja. Z kolei na miano dorosłej (18 proc.) zasługuje według raportu firma, która funkcjonuje na rynku ponad 10 lat, ale zatrudnia do 10 pracowników. Najczęstszymi wyróżnikami przedsiębiorstw na tym etapie są: oferta produktowa, pozycja rynkowa i doświadczony zespół. Najwyższym etapem jest firma dojrzała (38 proc.). Działa ona średnio od 6 do 10 lat i zatrudnia powyżej 10 pracowników, jednak ponad połowa takich przedsiębiorstw daje pracę więcej niż 50 osobom. Co druga dojrzała firma osiągnęła już stabilność finansową i zbudowała atrakcyjną ofertę, która daje jej dynamiczny wzrost.
Zmiany idą z wiekiem
Jak wynika z raportu, model działalności zmienia się w cyklu życia firmy z wyspecjalizowanej w wybranej niszy w kierunku zróżnicowania oferty. Aż 94 proc. niemowlaków ma wyspecjalizowaną ofertę. Wśród nastolatków ten odsetek spada do sześciu na 10 badanych, a wśród studentów i dorosłych na niszę stawia tylko co drugi. Jeden na trzech dojrzałych specjalizuje się w wybranej kategorii produktowej, ale większość prowadzi zróżnicowaną działalność w jednej branży.
Z czasem zmieniają się również cele i strategia biznesu. W pierwszym etapie firmy szefowie koncentrują się głównie na wzroście sprzedaży i liczby klientów (tak wskazało 57 proc. pytanych). Znacznie mniej ważne są dla nich rentowność (8 proc.) i udziały rynkowe (11 proc.). Nastolatek wciąż stawia najczęściej na poszerzanie grupy odbiorców produktów i usług (36 proc.), ale już w większym stopniu niż niemowlak liczą się dla niego stabilizacja (28 proc.), udziały rynkowe i rentowność (po 18 proc.). Z kolei studentowi najbardziej zależy na stabilizacji (34 proc.), podobnie jak dorosłemu (28 proc.). Dla tego drugiego celem jest jednocześnie zwiększanie swoich udziałów rynkowych (28 proc.). Na etapie dojrzałej firmy są one zdecydowanie na pierwszym miejscu – 36 proc.