Na europejskim rynku akcji przewaga popytu

Paneuropejski Stoxx Europe 600 rósł po pierwszej godzinie czwartkowej sesji o 0,55 proc. i miał największą wartość od kwietnia ubiegłego roku.

Nastroje europejskich inwestorów poprawiły wyraźne wzrosty na rynkach amerykańskich akcji napędzane przekonaniem, że czwartkowe dane o inflacji w USA w grudniu pokażą jej dalszy spadek i skłonią Fed do łagodniejszej polityki monetarnej. Pomogłoby to w dalszym umocnieniu euro i obniżeniu inflacji w Europie. Spadają rentowności obligacji państw eurolandu.

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

Rosną kursy prawie 75 proc. spółek ze Stoxx Europe 600. Popyt przeważa w 18 z 19 głównych segmentach rynku. Największym cieszą się akcje spółek motoryzacyjnych, turystyczno-wypoczynkowych (po 1,3 proc.) i nieruchomości (1,4 proc.). Najmniej rosną segmenty spółek spożywczych (0,35 proc.) i medialnych (0,3 proc.), a minimalny spadek notuje segment spółek chemicznych (-0,1 proc.).

W Londynie FTSE100 rośnie o 0,6 proc. i ma największą wartość od sierpnia 2018 roku. W Paryżu CAC40 zyskuje 0,8 proc., drożeje 37 z 40 spółek z indeksu, najmocniej Renault (2,8 proc.). We Frankfurcie DAX idzie w górę o 0,5 proc. Rosną kursy 32 z 40 niemieckich blue chipów. Najmocniej drożeją akcje Continental (3,5 proc.) z branży motoryzacyjnej.

© ℗

Podpis: Marek Druś

Previous Article

Inflacja w USA w centrum uwagi

Next Article

Odbicie w Chinach ma być znaczące, ale nadal poniżej potencjału

You might be interested in …

Mapa GPW: CCC, KGL, Arctic Paper i R22 w centrum uwagi

Na sesji we wtorek wyróżniają się m.in. te spółki, które opublikowały wyniki za I kwartał. WIG i WIG20 czerwieniły się po 2,5 godzinach sesji, ale spadki były symboliczne. Zobacz także Po wzroście na początku sesji poniżej kreski spadł […]

Mapa GPW: Medapp, Getin, Dino i CCC w centrum uwagi

Na początku sesji na GPW w czwartek uwagę przykuwa wyskok notowań MedAppu na NewConnect, przecena Dino oraz zwyżka kursów CCC i Getinu. Przy ponadprzeciętnych obrotach o kilkadziesiąt procent drożeją akcje MedAppu. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (Food and […]