MRiRW: wsparcie dla hodowców świń, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Od 18 do 31 stycznia br. hodowcy świń, którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, będą mogli składać wnioski o wsparcie finansowe – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wsparcie wynosi co najmniej 2 tys. 400 zł i nie więcej niż 15 tys. euro na rolnika – dodano.

Jak podał resort na swojej stronie internetowej, pomoc będzie można uzyskać w ramach instrumentu wsparcia “Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. Jest to nadzwyczajne, tymczasowe wsparcie finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW 2014-2020).

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

“Pomoc będą mogli otrzymać posiadacze świń urodzonych w siedzibie stada w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – podał resort.

Ministerstwo wskazało, że wnioski mogą składać hodowcy, którzy spełniają jeden z warunków, m.in.: prowadzą produkcję ekologiczną; otrzymali pomoc w ramach “Działania rolno-środowiskowo klimatycznego” na podstawie wniosku złożonego w 2021 r. i taki wniosek złożyli też w 2022 r.; zrealizowali operacje prośrodowiskowe związane z “Modernizacją gospodarstw rolnych” oraz realizują wynikające z tego zobowiązania; zrealizowali przedsięwzięcie w ramach “Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” oraz realizują zobowiązania z tym związane; wytwarzają w swoim gospodarstwie rolnym energię elektryczną z odnawialnego źródła energii; zrealizowali w swoim gospodarstwie inwestycję polegającą na wykonaniu stawu lub urządzenia wodnego do ujmowania wód powierzchniowych.

“Wysokość wsparcia wynosi co najmniej 2 400 zł i nie więcej niż 15 000 euro (ok. 70 000 zł) na rolnika (to maksymalny limit określony w przepisach rozporządzenia UE). Pomoc można otrzymać tylko raz” – podano.

Resort wyjaśnił, że kwota została ustalona na podstawie liczby – zgłoszonych przez rolnika lub małżonka rolnika, lub osobę, która przekazała gospodarstwo rolne w całości bądź małżonka tej osoby – sztuk świń zgłoszonych w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.

Wnioski będą przyjmowane od środy do końca stycznia br. drogą elektroniczną za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

MKiŚ: dostępny jest wzór wniosku na zwrot VAT dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem

Next Article

Orlen rozmawia z Państwową Agencją Atomistyki. Chodzi o reaktory jądrowe

You might be interested in …

Spokojny handel na kontraktach

Podobnie jak miało to miejsce wczoraj, zachowanie kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich wskazuje na utrzymujący się apetyt inwestorów na wyższe wyceny akcji, mimo niepewności jaka związana jest z dzisiejszą prezentacją danych o majowej inflacji w Stanach Zjednoczonych i jutrzejszej decyzji FOMC odnośnie poziomu […]

Justin Bieber sprzedał prawa do utworów za 200 mln USD

Gwiazdor piosenki pop Justin Bieber sprzedał prawa do katalogu nagrań spółce Hipgnosis Songs Capital za 200 mln USD, informuje AFP. O transakcji poinformowało Hipgnosis. Nie podało jej wartości, jednak nieoficjalnie mówi się, że wynosi ok. 200 mln […]

Nie bierz przykładu z szefa grzyba

Bądź sobą i śmiej się. Humor, zabawa, beztroska to okno do kreatywności twojego zespołu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: dlaczego powaga nie jest synonimem profesjonalizmu jak szef może zwiększyć kreatywność swojego zespołu dlaczego pomysłowość pracownika […]