Mocny wzrost akcji Deutsche Banku. Więcej zysku trafi do akcjonariuszy

Największy niemiecki bank ma za sobą w miarę udany kwartał. Jego rezultaty okazały się lepsze od oczekiwań analityków. Zyski rosły 13-ty kwartał z rzędu. Zysk netto w III kw. 2023 r. przypadający na akcjonariuszy wyniósł 1,031 mld EUR, przewyższając oczekiwania analityków na poziomie około 937 mln EUR. Z kolei przychody za trzy miesiące do września wzrosły o około 3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do 7,13 mld EUR. Deutsche Bank uważa, że dzięki temu jest na dobrej drodze do osiągnięcia w tym roku poziomu około 29 mld EUR przychodów, co stanowi górną granicę prognozowanego zakresu.

Przychody z doradztwa przy transakcjach oraz sprzedaży akcji i obligacji wzrosły ponad trzykrotnie do 323 mln EUR w porównaniu z rokiem poprzednim, co wiązało się m.in. z podniesieniem opłat dla klientów. Podwyżka nie była jednak wystarczająca, aby zrekompensować słabość handlową banku inwestycyjnego. Przychody z bankowości inwestycyjnej spadły bowiem o 4 proc., co i tak było lepszym wynikiem niż prognozowali analitycy, oczekujący spadku o 5 proc.

Po tym rezultatach Deutsche Bank nieoczekiwanie stwierdził, że potencjalnie zwróci inwestorom więcej kapitału niż przewidywane do 2025 r. 8 mld EUR.

W czerwcu br. instytucja sygnalizowała, że planuje odkupić w tym roku akcje o wartości około 450 mld EUR i co roku zwiększać tę kwotę o 50 proc.. Oznaczałoby to, że wykupy akcji wyniosą w przyszłym roku 675 mln EUR, nie licząc dodatkowego kapitału, który Deutsche Bank stwierdził, że może uwolnić na ten cel.

Previous Article

Kurs dolara silny. Funt i euro stabilne. Sytuacja na rynku walutowym

Next Article

PIE: najbliższe dwa lata przyniosą przyspieszenie prac nad cyfrowymi walutami banku centralnego

You might be interested in …

Diesel trzyma się mocno

Niedziela, 5 lutego, to pierwszy dzień obowiązywania europejskiego embarga na produkty ropopochodne pochodzące z Rosji. W PB pisaliśmy, że embargo nie obejmuje — i nie zanosi się na to, by objęło — gazu płynnego LPG. […]